ରାବଣ ମନ୍ଦିରରେ ବି ହେବ ରାମଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ ପାଳନ

ଆଗ୍ରା: ରାବଣ ମନ୍ଦିରରେ ବି ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯିବ । ଅଯୋଧ୍ୟାଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୬୫୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧ ନଗରର ବିସର୍ଖାରେ ଅଯୋଧ୍ୟା ଭୁମି ପୂଜନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଇଛି। ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧ ନଗରର ବିସର୍ଖାରେ ଲଙ୍କାପତି ରାବଣକୁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଏକ ମନ୍ଦିର ଅଛି | ଏହି ମନ୍ଦିରର ପୁରୋହିତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଭୁମି ପୂଜନ ରୀତିନୀତି ଶେଷ ହେବା ପରେ ସେ ମନ୍ଦିରରେ ମିଠା ବାଣ୍ଟିବେ।

ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଭୁମି ପୂଜନ କରାଯାଉଥିବାରୁ ସେ ବହୁତ ଖୁସି। । ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଥିବା ରାମ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ଭୁମିପୂଜନ ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ଭଲ ପଦକ୍ଷେପ | ମନ୍ଦିରର ପୁରୋହିତ ମହନ୍ତ ରାମଦାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ରାବଣ ସେଠାରେ ନଥାନ୍ତେ, ତେବେ ଲୋକମାନେ ରାମଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣି ନଥାନ୍ତେ ଏବଂ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ବିନା ଲଙ୍କେଶଙ୍କ ଅସ୍ଥିତ୍ୱ ରହିନଥାନ୍ତା ।

ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକକଥା ଅନୁଯାୟୀ, ବିସର୍ଖା ହେଉଛି ରାବଣର ଜନ୍ମସ୍ଥାନ | ମନ୍ଦିରର ପୁରୋହିତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଏହାକୁ ରାବଣଙ୍କର ଜନ୍ମଭୂମି ବୋଲି ବିବେଚନା କରିଥାଉ | ରାବଣକୁ ପଣ୍ଡିତ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ପୁରୋହିତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାବଣ ସୀତାଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରିଥିବେ କିନ୍ତୁ ସେ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରାସାଦକୁ ନେଇ ନଥିଲେ ବରଂ ଅଶୋକା ବାଟିକାରେ ରଖିଥିଲେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.