/* */

ଦିନକୁ ୪ ଘଣ୍ଟା ରସଗୋଲା ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି

କୋଲକାତା: ମିଠା ଖାଇବାକୁ ଭଲପାଉଥିବା ବଙ୍ଗଳାବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ମମତା ସରକାର ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି | ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ପ୍ରତିଦିନ ୪ ଘଣ୍ଟା ମିଠା ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି । ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟାରୁ ୪ଟା ମଧ୍ୟରେ ମିଠା ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି | ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ମିଠା ଦୋକାନଗୁଡିକ ପାଇଁ କିଛି ସର୍ତ୍ତ ରହିଛି | ସର୍ତ୍ତ ମୁତାବକ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୨ ରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀ ମିଠା ଦୋକାନରେ ରହିବେ ନାହିଁ | ସେହିପରି ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

www.cgiar.org

ପ୍ରକୃତରେ ମିଠା ଦୋକାନ ବନ୍ଦ ହେତୁ ପ୍ରତିଦିନ ହଜାର ହଜାର ଲିଟର କ୍ଷୀର ନଷ୍ଟ ହେଉଥିଲା | ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମିଠା ବ୍ୟବସାୟ ସମିତି ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଂଗଠନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ କ୍ଷୀର ନଷ୍ଟ ନହେବା ପାଇଁ ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ମିଠା ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ । ଯାହା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସର୍ତ୍ତ ସହିତ ପ୍ରତିଦିନ ୪ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ମିଠା ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି |

ଏଠାରେ ସୂଚନା ଥାଉ କି ମିଠା ବଙ୍ଗୀୟମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶ | କୋଲକାତାର ରସଗୁଲା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ଏଥି ସହିତ, କ୍ଷୀରର ସର୍ବାଧିକ ବ୍ୟବହାର ମିଠା ଦୋକାନରେ ମଧ୍ୟ ଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଦୋକାନରେ ତାଲା ପଡିଥିବାରୁ ଦୁଗ୍ଧର ଚାହିଦା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ପ୍ରତିଦିନ ହଜାର ହଜାର ଲିଟର କ୍ଷୀର ନଷ୍ଟ ହେଉଥିବା ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ସ୍ଥାନରୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କ୍ଷୀର ଢଳାଯିବାର ଖବର ମଧ୍ୟ ଆସିଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର