କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପରାଜୟକୁ ନେଇ ବିଜେପିକୁ ଏହି ପରାମର୍ଶ ଦେଲା ଆରଏସଏସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପିର ପରାଜୟ ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ୱୟଂସେବକ ସଂଗଠନ ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଦଳକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି। ଆରଏସଏସର ମୁଖପତ୍ର କୁହାଯାଉଥିବା ‘ଅର୍ଗାନାଇଜର’ରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବିଜେପିକୁ ଆତ୍ମସମୀକ୍ଷାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି | ଦୃଢ଼ ଆଧାର ଏବଂ ଆଞ୍ଚଳିକ ନେତୃତ୍ୱ ବିନା ଦଳ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିବା ସହଜ ନୁହେଁ। ଆରଏସଏସ ମୁଖପତ୍ର ‘ଅର୍ଗାନାଇଜର’ରେ ଏହା ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ କରିସ୍ମା ଏବଂ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱର ବିଚାରଧାରା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନୁହେଁ। ଏହାସହ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜାତୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଛାଡି ନଥିଲା।

କଂଗ୍ରେସର ବିଜୟର ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜାତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭୋଟ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହି ରାଜ୍ୟ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ଏକ କେନ୍ଦ୍ର ହୋଇଥିବାରୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ। ଅର୍ଗାନାଇଜରର ସମ୍ପାଦକ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କେଟକର ମେ ୨୩ରେ ଏକ ସମ୍ପାଦକୀୟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ଏମିତି ହୋଇଥିଲା ଯେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଦୁର୍ନୀତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଜେପି ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିଥିଲା। ଉଲ୍ଲେଖ ଥାଉ କି କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​କଂଗ୍ରେସ ଏକ ବଡ଼ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲା। କଂଗ୍ରେସ ୨୨୪ ରୁ ୧୩୫ଟି ଆସନ ପାଇଥିବାବେଳେ ବିଜେପି ୬୬ ଏବଂ ଜେଡିଏସ ୧୯ଟି ଆସନ ପାଇଥିଲେ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର