ଆରଏସଏସ ନେତାଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ: ଚାରିଟି ଛୁଆ ଜନ୍ମ କରିବା ଭଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ୱୟଂସେବକ ସଂଗଠନର (ଆରଏସଏସ) ନେତାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ହେତୁ ଆଜିକାଲି ହେଡଲାଇନରେ ରହିଛନ୍ତି। ପୁଣି ଥରେ ଜଣେ ଆରଏସଏସ ନେତା ଏପରି ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଜାଣି ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ଆରଏସଏସ ପ୍ରଚାରକ ସତୀଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକଙ୍କ ଅଧିକ ସନ୍ତାନ ହେବା ଉଚିତ୍। ସେ ଏକ ବଡ ପରିବାର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଓକିଲାତି କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଦେଶରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଆଇନ ଆଣିବାକୁ ଦାବି ରହିଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସ୍ବଦେଶୀ ଜାଗରଣ ମଞ୍ଚର ସହ-ସଂଗଠକ ସତୀଶ କୁମାର ଜୟପୁରରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏକ ଅଜବ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯେଉଁ ଦେଶରେ ଯୁବକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମ୍, ଜିଡିପିରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ତେଣୁ ଆମ ଦେଶରେ ଯୁବକମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ୍ | ଆରଏସଏସ ନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ୨୦୪୭ ମସିହାରେ ଭାରତ ଏକ ବିକଶିତ ଦେଶ ହେବ, ସେତେବେଳେ ଆମକୁ ଏକ ଯୁବକ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଦେଶ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ପଡିବ |

ସତୀଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରିବାର ଛୋଟ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ବଡ ଏବଂ ଖୁସି ହେବା ଉଚିତ। ମୁଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁନାହିଁ ଯେ ୫-୬ ପିଲା ଜନ୍ମ ହେବା ଉଚିତ୍, କିନ୍ତୁ ମୁଁ କହୁଛି ଦୁଇ କିମ୍ବା ତିନି ସନ୍ତାନ ହେବା ଉଚିତ୍ | ଚାରି ସନ୍ତାନ ହେବା ସବୁଠାରୁ ଭଲ କଥା | ଗବେଷଣା ଆଧାରରେ ମୁଁ ମୋର ମତାମତ ପ୍ରକାଶ କରୁଛି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ବଦେଶୀ ସଂସ୍ଥାନ ଚାରି ପିଲାଙ୍କ ଉପରେ ଅନେକ ଦେଶରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି। ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯେଉଁଠାରେ ଯୁବକ କମ୍ ଅଛନ୍ତି, ଜିଡିପି ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ।

ଆରଏସଏସ ନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୪୭ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ଯୁବକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସର୍ବାଧିକ ହେବା ଉଚିତ। ଆମେ ୨୦୪୭ ରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଅର୍ଥନୀତି ହେବାକୁ ଯାଉଛୁ | ତେଣୁ ଆମକୁ ମଧ୍ୟ ଯୁବ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପଡିବ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ବଦେଶୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ଉପରେ ଦୁଇଟି ବଡ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଦେଶରେ ଯୁବକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଆମ ଦେଶରେ, ସେହି ଘରଟି ଭଲ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଯେଉଁଠାରେ ପିଲା, ଯୁବକ ଏବଂ ବୃଦ୍ଧ ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ରୁହନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୪୭ ମସିହାରେ ଆମେ ଏକ ଗତିଶୀଳ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଭାରତ ଚାହୁଁଛୁ। ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଏକ ବିକଶିତ ଭାରତ ହେବୁ, ଆମେ ୨୦୪୭ରେ ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କ ଦେଶ ହେବାକୁ ଚାହୁଁନାହୁଁ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର