ରୁଷିଆ ପୁଣିଥରେ ଆମେରିକାକୁ ନାଲି ଆଖି ଦେଖାଇଲା: ଆମେରିକୀୟ  କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ଧ୍ବଂସ କଲା

କିଭ୍: ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଆଣ୍ଟୋନି ବ୍ଲିଙ୍କେନଙ୍କ ୟୁକ୍ରେନ ଗସ୍ତ ମଧ୍ୟରେ କ୍ରିମିୟାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଥିବା ୧୦ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ରୁଷିଆ ବୁଧବାର ସକାଳେ ଗୁଳିମାଡ଼ କରି  ଧ୍ବଂସ କରିଛି।   ରୁଷିଆ କହିଛି ଯେ ଏହି ଏଟିଏସିଏମଏସ  କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରଗୁଡିକ ୟୁକ୍ରେନକୁ ଆମେରିକା ପକ୍ଷରୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହା ସହିତ ରୁଷିଆର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବ୍ଲିଙ୍କେନଙ୍କ ୟୁକ୍ରେନ ଗସ୍ତକୁ ଆମେରିକାର ହସ୍ତକ୍ଷେପର  ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛି।

ସେବାଷ୍ଟୋପୋଲ ରାଜ୍ୟପାଳ ମିଖାଇଲ ରଜଭୋଜାଭ ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି  ୟୁକ୍ରେନ କୃଷ୍ଣ ସାଗର ଉପରେ କ୍ରିମିଆ ଆଡକୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିକ୍ଷେପ କରିଛି। ବେଲବେକ୍ ଏୟାରବେସ୍ ନିକଟରେ ରୁଷିଆର ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଦ୍ୱାରା ଏହାକୁ ଗୁଳି କରି ଧ୍ବଂସ କରାଯାଇଥିଲା। ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଖଣ୍ଡଗୁଡିକ ଆବାସିକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପଡିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ କେହି ହତାହତ ହୋଇ ନାହାନ୍ତି।

ସେହିଭଳି ରୁଷିଆର ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବୁଧବାର ସକାଳେ ବେଲଗୋରୋଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ନଅଟି ୟୁକ୍ରେନ ଡ୍ରୋନ୍, ଦୁଇଟି ଭିଲହା ରକେଟ୍, ଦୁଇଟି ଆଣ୍ଟି-ରାଡାର୍ ଏଚଏଆରଏମ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଦୁଇଟି ହେମର୍ ଗାଇଡ୍ ତୋପମାଡ଼ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି ବୋଲି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରୁଷିଆ ସେନା କୁର୍ସ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଞ୍ଚଟି ୟୁକ୍ରେନ ଡ୍ରୋନ୍ ଏବଂ ବ୍ରାଇନ୍ସ ଅଞ୍ଚଳରେ ତିନୋଟି ଡ୍ରୋନ୍ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲା। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଟାଟାରସ୍ତାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଉ ଏକ ୟୁକ୍ରେନ ଡ୍ରୋନ ଗୁଳି ଚଳାଇଛି। ୟୁକ୍ରେନ ସୀମାଠାରୁ ୧୦୦୦ କିଲୋମିଟର ପୂର୍ବରେ ଟାଟାରସ୍ତାନ ଅବସ୍ଥିତ।

ୟୁକ୍ରେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭୋଲଡମିୟର ଜେଲେନସ୍କି ତାଙ୍କର ଆଗାମୀ ସ୍ପେନ ଏବଂ ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ ଗସ୍ତକୁ  ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କହିଛି ଯେ ଜେଲେନସ୍କି ଏହି ଯାତ୍ରାକୁ ପୁନଃ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ବିଦେଶୀ ଯାତ୍ରା ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ପାଇଁ କୌଣସି କାରଣ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ରୁଷିଆର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଆକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ୟୁକ୍ରେନ ପାଇଁ ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ ଦୁଇ ବିଲିୟନ ଡଲାର ସାମରିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଆଣ୍ଟୋନି ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ ୟୁକ୍ରେନ ଗସ୍ତର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ବୁଧବାର ଦିନ କଳିଭରେ ଏକ ଡ୍ରୋନ୍ ଉତ୍ପାଦନ କାରଖାନା ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଦୁଇ ଦିନିଆ ଗସ୍ତର ଅନ୍ତିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ ୟୁକ୍ରେନ ପାଇଁ ୨ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ସାମରିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହାର ଅଧିକାଂଶ ଅଂଶ ଗତ ମାସରେ କଂଗ୍ରେସ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ପ୍ୟାକେଜର ଏକ ଅଂଶ ।

 

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର