ରାମ ମନ୍ଦିର ବାହାରେ ଲାଗିବ ସ୍କାନର, ସ୍କାନ ହେବ ସାମଗ୍ରୀ ପରିବହନକାରୀ ଟ୍ରକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ନିର୍ମାଣଧୀନ ରାମ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ସାମଗ୍ରୀ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଟ୍ରକ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଅଣାଯାଉଛି। ଏଥିରେ, ସିମେଣ୍ଟ ଏବଂ ମାର୍ବଲ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ରହିଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଏଜେନ୍ସିମାନେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବଡି ସ୍କାନର ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଏହି ସ୍କାନରଗୁଡିକର ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଯେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟ୍ରକକୁ ସ୍କାନ୍ କରାଯାଇପାରିବ | ଅର୍ଥାତ୍ ଏହି କାମ ପାଇଁ ଟ୍ରକରୁ କୌଣସି ସାମଗ୍ରୀ ଅନଲୋଡ୍ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ |

ପ୍ରାପ୍ତ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସ୍କାନର୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଲଗେଜ୍ ସମେତ ଯେକୌଣସି ଟ୍ରକକୁ ମାତ୍ର ୨ ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ସ୍କାନ୍ କରାଯାଇପାରିବ | ଦେଶର ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସିମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ରହିଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାମଗ୍ରୀ ପରିବହନ କରୁଥିବା ଏହି ଟ୍ରକ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ବିସ୍ଫୋରକ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଆଣିବା ପାଇଁ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରିପାରନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ସହ ଜଡିତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଟ୍ରକକୁ ସ୍କାନ କରୁଥିବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବଡି ସ୍କାନର ବିଦେଶରୁ ଆମଦାନୀ ହେବ।

ଏହିପରି ଗୋଟିଏ ସ୍କାନରର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୪୦-୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ସ୍କାନର କିଣିବା ପାଇଁ କେତେକ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ସହିତ ଜଡିତ ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ବିଦେଶରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବଡି ସ୍କାନର ଆଣିବାକୁ ଓ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ୬ ରୁ ୭ ମାସ ସମୟ ଲାଗିବ | ଏହି ସୁରକ୍ଷା ଉପକରଣ ରାମ ମନ୍ଦିରର ସୁରକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ୟୁପି ପୁଲିସକୁ ଦିଆଯିବ। ସୂଚନା ଥାଉ କି ଏଭଳି ସ୍କାନର ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ସୀମା ଅଟାରିରେ ମଧ୍ୟ ଲଗାଯାଇଛି |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର