ବିଜେପି ଷ୍ଟାର୍ ପ୍ରଚାରକ ତାଲିକାରୁ ସିନ୍ଦେ, ପାୱାର ବାଦ୍‌

ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ (ସିଇଓ)ଙ୍କ ଏକ ଚିଠିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଷ୍ଟାର୍ ପ୍ରଚାରକମାନେ କେବଳ ସେମାନଙ୍କ ଦଳର ହୋଇପାରିବେ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦଳର ନେତାମାନେ ଏହି ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହାପରେ ବିଜେପି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ ଏବଂ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଜିତ ପାୱାରଙ୍କୁ ଦଳର ଷ୍ଟାର୍ ପ୍ରଚାରକ ତାଲିକାରୁ ବାଦ୍ ଦେବା ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ୪୦ ଜଣିଆ ଷ୍ଟାର୍ ପ୍ରଚାରକଙ୍କ ସଂଶୋଧିତ ତାଲିକା ନିର୍ବାଚନ କମିସନଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିସନର ରାଜୀବ କୁମାରଙ୍କୁ ଲେଖିଥିବା ଚିଠିରେ ବିଜେପିର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଅରୁଣ ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଅବଶିଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ପାଇଁ ସଂଶୋଧିତ ତାଲିକା ପଠାଇଲେ ରାଜ୍ୟର ଅନୁସୂଚୀ ୪ ଓ ୫ରେ ଥିବା ଅବଶିଷ୍ଟ ସଂସଦୀୟ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ଏହି ତାଲିକା ବୈଧ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରିବ।

ପୂର୍ବରୁ ଶିବସେନାର ଷ୍ଟାର୍ ପ୍ରଚାରକ ତାଲିକାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ, କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ, ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନାଭିସ ଏବଂ ଅଜିତ ପାୱାର ଥିବା ବେ‌ଳେ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ତାଲିକାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ, ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଜିତ ପାୱାର ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ରାମଦାସ ଅଠାୱଲେ ରହିଥିଲେ। ଶିବସେନା (ସିନ୍ଦେ ଗୋଷ୍ଠୀ) ଏବଂ ବିଜେପିର ପ୍ରଚାରକ ତାଲିକାକୁ ନେଇ ଏନ୍‌ସିପି (ଏସ୍‌ପି) ନିର୍ବାଚନ କମିସନଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବାର କିଛି ଦିନ ପରେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ଜନପ୍ରତିନିଧି ଆଇନର ଧାରା ୭୭କୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଷ୍ଟାର୍ ପ୍ରଚାରକ ତାଲିକାରେ ଅନ୍ୟ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଏପ୍ରିଲ ୧୯ରୁ ମେ ୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ହେବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର