‘ଦ କଶ୍ମୀର ଫାଇଲ୍‌ସ’ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଲା ସିଙ୍ଗାପୁର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମୁସଲମାନ ବହୁଳ କଶ୍ମୀର ଉପତ୍ୟକାରୁ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ପଳାୟନ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ବଲିଉଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଦ କଶ୍ମୀର ଫାଇଲ୍‌ସ’କୁ ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ନିଷେଧ କରିବାକୁ ସିଙ୍ଗାପୁର ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। କାରଣ ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଟି ବହୁ ଜାତି ଓ ଧର୍ମର ଲୋକ ରହୁଥିବା ସିଙ୍ଗାପୁରର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବର୍ଗୀକରଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି ବୋଲି ସିଙ୍ଗାପୁର ସରକାର ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ସୋମବାର ସିଙ୍ଗାପୁରର ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି।

ସିଙ୍ଗାପୁରର ସଂସ୍କୃତି, ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏବଂ ଯୁବ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ (ଏମସିସିୱାଇ) ଏବଂ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ (ଏମଏଚଏ) ସହିତ ଏକ ମିଳିତ ବିବୃତ୍ତିରେ ଇନଫୋକମ୍‌ ମିଡିଆ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଅଥରିଟି (ଆଇଏମଡିଏ) କହିଛି ଯେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାର ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରକୁ ସିଙ୍ଗାପୁରର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବର୍ଗୀକରଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀର ବିରୁଦ୍ଧାଚରଣ କରୁଛି ବୋଲି ସେମାନେ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି।

ମୁସଲମାନମାନଙ୍କର ଉତ୍ତେଜକ ଏବଂ ଏକପାଖିଆ ଚିତ୍ରଣ ଏବଂ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦିଆଯାଉଥିବା ଚିତ୍ରଣ ପାଇଁ ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରକୁ ବର୍ଗୀକରଣ ଓ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ମନା କରାଯିବ। କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବିଭିନ୍ନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ଶତ୍ରୁତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି ଏବଂ ଆମର ବହୁଜାତି ଏବଂ ବହୁ-ଧାର୍ମିକ ସମାଜରେ ସାମାଜିକ ସମନ୍ଵୟ ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ସମନ୍ଵୟକୁ ବ୍ୟାହତ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବର୍ଗୀକରଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ଜାତିଗତ କିମ୍ବା ଧାର୍ମିକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଅପମାନିତ କରୁଥିବା ଯେକୌଣସି ସାମଗ୍ରୀକୁ ବର୍ଗୀକରଣ ପାଇଁ ମନା କରାଯିବ ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି। ମିଶ୍ରିତ ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ଭାରତରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେଉଥିବା ବିବେକ ଅଗ୍ନିହୋତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ୧୯୯୦ ଦଶକରେ ଆତଙ୍କବାଦ ହେତୁ କଶ୍ମୀର ଉପତ୍ୟକାରୁ କଶ୍ମୀର ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ପଳାୟନ ଉପରେ ଆଧାରିତ। ତେବେ, ଏହିସବୁ କାରଣକୁ ନେଇ ସିଙ୍ଗାପୁର ‘ଦ କଶ୍ମୀର ଫାଇଲ୍‌ସ’ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବ ବୋଲି ସେମାନେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର