ଆମେରିକା ଓ ବ୍ରିଟେନରୁ ନିଜ ଶତାଧିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣୁଛନ୍ତି ଭାରତର ପ୍ରମୁଖ ସଫ୍ଟୱେୟାର କମ୍ପାନୀ

ମୁମ୍ବାଇ: ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ସଫ୍ଟୱେୟାର କମ୍ପାନୀ ୱିପ୍ରୋ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିମାନ ଯୋଗେ ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରୁ ଭାରତକୁ ୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀ ଫେରାଇଆଣିଛି | କମ୍ପାନୀର ଏହି କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କର ଭିସା ଅବଧି ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି କିମ୍ବା ସମାପ୍ତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି | ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଆମେରିକାର ନ୍ୟୁୟର୍କରୁ ୧୦୦ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ୱିପ୍ରୋର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିମାନ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁକୁ ଆସିଛି। ୱିପ୍ରୋ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୌରଭ ଗୋଭିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଆମେ ଲଣ୍ଡନ ଏବଂ ଜର୍ମାନୀକୁ ମଧ୍ୟ ବିମାନ ପଠାଇଛୁ ।

ଏଠାରେ ସୂଚନା ଥାଉ ଯେ କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକାରେ ବେକାରୀ ହାର ଅଧିକ ଥିବାରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ୩୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଏଚ୧-ବି ଭିସା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ଭାରତକୁ ଏକ ବଡ ଝଟକା ଦେଇଛନ୍ତି । ଆମେରିକାରେ ଏଚ୧-ବି ଭିସା ପାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଭାରତୀୟ ଆଇଟି ପ୍ରଫେସନାଲ ରହିଛନ୍ତି | ତେବେ କେବଳ ୱିପ୍ରୋ ନୁହେଁ ବରଂ ଟିସିଏସ ମଧ୍ୟ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଆମେରିକାରୁ ପ୍ରାୟ ୫୦୦ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିଥିଲା ​​|

ଇନଫୋସିସ୍ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାରୁ ୨୦୦ ଜଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିଛି, ଯାହାର ଭିସା ଅବଧି ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇସାରିଛି ବା ସରିଯିବାର ଥିଲା | ସେହିପରି ଟେକ୍ ମହିନ୍ଦ୍ରା ମଧ୍ୟ ୨୧୦ ରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଚାର୍ଟାର୍ଡ ​​ବିମାନ ଦ୍ୱାରା ହାଇଦ୍ରାବାଦକୁ ଫେରାଇନେଇଆସିଛି | ବିଶେଷ କରି ନିଜ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଭିସା ଅବଧି ସମାପ୍ତ ହୋଇଯିବାର ଆଶଙ୍କା କରି କମ୍ପାନୀମାନେ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଉଛନ୍ତି |

ଏଚ୧-ବି ଭିସା କଣ ?

ଯଦି ଆମେରିକାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଜଣେ ବିଦେଶୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଚାକିରି ଦେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ କର୍ମଚାରୀ କେବଳ ଏଚ୧-ବି ଭିସା ସହିତ ଆମେରିକାର ଏକ କମ୍ପାନୀରେ କାମ କରିପାରିବେ | ଭାରତରୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଆଇଟି ପ୍ରଫେସନାଲ ଏଚ୧-ବି ଭିସା ସହିତ ଆମେରିକାରେ କାମ କରିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି | ଏଚ୧-ବି ଭିସା ୩ ବର୍ଷ ପାଇଁ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଛି ଯାହାକି ସର୍ବାଧିକ ୬ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରିବ | ଏଚ୧-ବି ଭିସା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ଆମେରିକାରେ ନାଗରିକତ୍ୱ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏଥିପାଇଁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ଗ୍ରୀନ କାର୍ଡ ଦିଆଯାଏ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.