ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଗୋପନୀୟତା ଉପରେ କଡ଼ା ନଜର: ସର୍ବସାଧାରଣ ଶୌଚାଳୟରେ ଟାଇମର୍ ଲଗାଇଲେ ଚାଇନା ସରକାର

ବେଜିଂ: ଚାଇନା ସର୍ବଦା ନିଜ ଲୋକଙ୍କ ଗୋପନୀୟତା ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି। ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ମନମୁଖୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଗିନପିଙ୍ଗ ସରକାରଙ୍କ ପୁରୁଣା ଅଭ୍ୟାସ । ଏହି କ୍ରମରେ ଚାଇନା ସରକାର ଆଉ ଏକ ବିବାଦୀୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଇନାର ସର୍ବସାଧାରଣ ଶୌଚାଳୟରେ ଟାଇମର୍ ଲଗାଯାଇଛି। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ୟୁଜର ଏହାକୁ ନିରନ୍ତର ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି।

ଶୌଚାଳୟ ଭିତରେ କେହି ଅଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ତାହା ଟାଇମର୍ ଚିହ୍ନଟ କରିବ। ଯଦି ଶୌଚାଳୟ ଖାଲି ଅଛି, ତେବେ ସବୁଜ ଆଲୋକ ଜଳିବ। ଏହା ସହିତ ଭିତର କିଏ ଅଛି ଜାଣିବା ପାଇଁ ଠକ୍ ଠକ୍ କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ?

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ଭିଡିଓ ଏବଂ ଫୁଟେଜଗୁଡିକ ୟୁନେସ୍କୋ ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳ ୟଙ୍ଗଙ୍ଗ ବୌଦ୍ଧ ଗ୍ରୋଟୋଜର ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଚାଇନାର ୟଙ୍ଗଙ୍ଗରେ ପ୍ରାୟ ୫୧ ହଜାର ମୂର୍ତ୍ତି ଅଛି ଯାହା ୧୫୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା। ସେସବୁ ୨୫୨ ଗୁମ୍ଫାରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି। ଗତ ବର୍ଷ ୩୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଏଠାକୁ ଆସିଥିଲେ।

ଏହି ସ୍ଥାନରେ ନିର୍ମିତ ଶୌଚାଳୟରେ ଟାଇମର୍ ଲଗାଯାଇଛି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶୌଚାଳୟରେ ପୃଥକ୍ ପୃଥକ୍ ଡିଜିଟାଲ୍ ଟାଇମର୍ ଲଗାଯାଇଛି। ଶୌଚାଳୟ ଭିତରରେ ଲକ୍ କରିବା ପରେ ଏହି ଟାଇମର୍ ସମୟ ଗଣନା ଆରମ୍ଭ କରିଥାଏ। ଭିତରକୁ ଯାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଶୌଚାଳୟରେ କେତେ ସମୟ ରହିଛନ୍ତି ତାହା ଏହା ଦ୍ବାରା ଜଣା ପଡୁଛି।

ଶୌଚାଳୟ ଖାଲିବା ମାତ୍ରେ, ଏଲଇଡି ସ୍କ୍ରିନରେ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ଦେଖାଯିବ। ଏହା ଜଣାଇବ ଯେ ଶୌଚାଳୟଟି ଖାଲି ଅଛି। ଭିତରେ କେହି ନାହାନ୍ତି। ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓରେ ଅନେକ ୟୁଜରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କଡ଼ା ମନ୍ତବ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି। କିଛି ଲୋକ ମଜାଳିଆ ଭାବରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି।

କିଛି ୟୁଜର କହିଛନ୍ତି ଏହା ଭଲ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ଭିତରେ ବସି ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଅନେକ ୟୁଜର ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥାନ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନୁହେଁ। ଯାହା ମନିଟରିଂ ଆବଶ୍ୟକ କରେ। ବାସ୍ତବରେ ଏହା ଏକ ଭୁଲ ପ୍ରକାରର ପରୀକ୍ଷଣ । ଟାଇମର୍ ସ୍ଥାପନ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅଧିକ ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ କରିବା ଭଲ ହୋଇଥାନ୍ତା।

ତଥାପି, ଏକ ଟାଇମର୍ ସେଟ୍ କରି କୌଣସି ସମୟ ସୀମା ଟାଇମର୍‌ଗୁଡିକରେ ସଂସ୍ଥାପିତ ହୋଇ ନାହିଁ। ଏହା ଦ୍ବାରା ଲୋକଙ୍କୁ ଧାଡିରେ ଠିଆ ହେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଲୋକେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର