ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଉତ୍ସବ ଶେଷ ହେବା ପରେ ହଠାତ୍‌ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା କୋଭିଡ-୧୯ ମାମଲା

କୋଲକାତା: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଉତ୍ସବ ଶେଷ ହେବା ପରେ ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ-୧୯ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୮୬୭ ଜଣ କୋଭିଡ-୧୯ ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ଏହି ସଂଖ୍ୟାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଛି। ଅକ୍ଟୋବର ୧୯ରେ, ରାଜ୍ୟରେ ୭୨୬ଟି ନୂତନ ମାମଲା ଏବଂ ଅକ୍ଟୋବର ୧୮ରେ, ୭୨୬ ନୂତନ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। ପଜିଟିଭିଟି ହାର ମଧ୍ୟ ୯ ପ୍ରତିଶତ ଛୁଇଁଛି।

ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଭବାନୀପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ଉତ୍ସବ ପରେ ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ-୧୯ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ସେହି ସମୟରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାର ଦାବି କରିଥିଲେ ଯେ ମାରାତ୍ମକ ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ବିଶେଷକରି କୋଲକାତାରେ ଲୋକେ କୋଭିଡ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲ ମାନଙ୍କରେ ଆତଙ୍କଜନକ ଭାବେ ଭିଡ଼ ଜମାଉଥିବା ଦେଖିବା ପାଇଁ ମିଳିଥିଲା।

କୋଲକାତା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ସହର ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି। କାରଣ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା କୋଭିଡ-୧୯ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟାର ସର୍ବାଧିକ, ପ୍ରାୟ ୨୫୦ କୋଲକାତାରୁ ହିଁ ରହିଛି।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଆସୋସିଏସନ୍‌ ଅଫ୍‌ ହେଲ୍‌ଥ ସର୍ଭିସ୍‌ ଡକ୍ଟର୍ସ (ଏଏଚ୍‌ଏସ୍‌ଡି)ର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଡକ୍ଟର ମାନସ ଗୁମ୍‌ଟା କହିଛନ୍ତି, ଏହି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସରକାର ନିଜେ ଆହ୍ଵାନ କରିଛନ୍ତି। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାର ଏହାର ପରିଣାମ ବିଷୟରେ ଜାଣି ସୁଦ୍ଧା ବିଶାଳ ସମାବେଶ ପାଇଁ କିପରି ଅନୁମତି ଦେଉଥିଲେ? ବୁର୍ଜ ଖଲିଫା ସଦୃଶ କରାଯାଇଥିବା ବିଶାଳକାୟ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କାହିଁକି ଅନୁମତି ଦେଉଥିଲେ?

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର