ଭାରତୀୟ ନ୍ୟାୟ ସଂହିତାର ସାମର୍ଥ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ଗଠନ ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କଲେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ: ଜୁଲାଇ ୧ରୁ ଲାଗୁ ହେବ ନୂଆ ଆଇନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ନ୍ୟାୟ ସଂହିତା ୨୦୨୩ ସମେତ ତିନୋଟି ନୂଆ ଅପରାଧିକ ଆଇନର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଯାଞ୍ଚ, ଆକଳନ, ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ଗଠନ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ସୋମବାର (ମେ ୨୦) ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି।

ଗତବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୨୧ତାରିଖରେ ସଂସଦରେ ୩ଟି ନୂଆ ଅପରାଧିକ ଆଇନ ଗୃହୀତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଡିସେମ୍ବର ୨୫ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ଏହାକୁୁ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ସୁରକ୍ଷା ସଂହିତା, ୨୦୨୩, ଭାରତୀୟ ନ୍ୟାୟ ସଂହିତା ୨୦୨୩ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସାକ୍ଷ୍ୟ ସଂହିତା ୨୦୨୩ ନାମକ ଏହି ତିନୋଟି ଆଇନ ୨୦୨୪ ଜୁଲାଇ ପହିଲାରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ।

ଏହି ଆଇନ ଯଥାକ୍ରମେ ଉପନିବେଶକାଳୀନ ଭାରତୀୟ ଦଣ୍ଡ ବିଧି, କ୍ରିମିନାଲ ପ୍ରୋସିଜର କୋଡ୍‌ ଏବଂ ୧୮୭୨ର ଭାରତୀୟ ପ୍ରମାଣ ଆଇନର ସ୍ଥାନ ନେବ। ଏହି ତିନୋଟି ଆଇନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଦେଶର ଅପରାଧିକ ନ୍ୟାୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବିଭିନ୍ନ ଅପରାଧର ସଂଜ୍ଞା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଦଣ୍ଡକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ସଂଶୋଧନ କରିବା।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ ୨୦ ତାରିଖରେ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ଡିୱାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ଼ କହିଥିଲେ ଯେ ନୂଆ ଅପରାଧିକ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ ଏକ ସୂଚକ ଯେ ଭାରତ ବଦଳୁଛି ଏବଂ ଗତିଶୀଳ ହେଉଛି। ଅପରାଧିକ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଭାରତର ଆଇନଗତ ଢାଞ୍ଚାକୁ ନୂଆ ଯୁଗରେ ପରିଣତ କରିଛି ବୋଲି ସେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଭାରତୀୟ ନ୍ୟାୟ ସଂହିତା, ୨୦୨୩ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ସୁରକ୍ଷା ସଂହିତା, ୨୦୨୩ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସାକ୍ଷୀ ଅଧ୍ୟାୟ, ୨୦୨୩, ଯାହା ପୂର୍ବ ଅପରାଧିକ ଆଇନ ଯଥା ଭାରତୀୟ ଦଣ୍ଡ ବିଧି ୧୮୬୦, କ୍ରିମିନାଲ ପ୍ରୋସିଜର କୋଡ୍‌, ୧୯୭୩ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ପ୍ରମାଣ ଆଇନ, ୧୮୭୨ର ସ୍ଥାନ ନେବ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ପହିଲାରୁ ଏହି ନୂଆ ଆଇନ ଦେଶରେ ଲାଗୁ ହେବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର