କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କୁ ନେଇ ସନ୍ଦେହ, ସୁରଟ ମଡେଲ ବିଶ୍ୱ ସାମ୍ନାରେ ରଖିବେ ମେୟର ହେମାଲି ବୋଘାବାଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଶ୍ୱ ସହର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ‘ଦିଲ୍ଲୀ ମଡେଲ’ ଉପସ୍ଥାପନ କରିପାରିବେ କି ନାହିଁ ତାହା ଉପରେ ସନ୍ଦେହ ରହିଛି। କାରଣ ଦିଲ୍ଲୀର ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ଭି.କେ ସାକ୍ସେନା ସିଙ୍ଗାପୁର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଥିଲେ। ଅଗଷ୍ଟ ୧ରେ ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ତେବେ ଏହାକୁ ଉପ ରାଜ୍ୟପାଳ ଖାରଜ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ସିଙ୍ଗାପୁର ସମ୍ମିଳନୀରେ ମେୟରମାନେ ଯୋଗ ଦେବେ | ତେଣୁ ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସେଠାକୁ ଯିବାର କୌଣସି ଯଥାର୍ଥତା ନାହିଁ। କେଜ୍ରିୱାଲ ଅଗଷ୍ଟ ୧ରେ ସିଙ୍ଗାପୁର ଯାଇପାରିବେ କି ନାହିଁ ତାହା ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅନୁମତି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ।

ତେବେ ସୂଚନା ମିଳିଛି ଯେ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଗୁଜୁରାଟର ସୁରଟର ମେୟରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଡକାଯାଇଛି। ସିଙ୍ଗାପୁରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୁରଟ ମେୟର ହେମାଲି ବୋଘାବାଲା ମଧ୍ୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ବିଶ୍ୱ ସହର ସମ୍ମିଳନୀର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟରେ ଅତିଥି ତାଲିକାରେ ହେମାଲି ବୋଘାବାଲାଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି। ହେମାଲିଙ୍କ ପରିଚୟରେ ଏହା ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ ହେମାଲି ସୁରଟର ନିର୍ବାଚିତ ମେୟର ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧିର ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିଅରରେ ସେ ସୁରଟ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ ଏବଂ ଗୁଜରାଟ ସରକାରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଶାସନିକ ପଦବୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସହରରେ ଅନେକ ନୂତନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା |

ସେ ସମାଜର ଦୁର୍ବଳ ବିଭାଗର କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି | ସେ ଅର୍ଥନୀତି ଏବଂ ସମାଜବିଜ୍ଞାନରେ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଥିବାବେଳେ ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ ଏବଂ ସାମାଜିକ-ସାଂସ୍କୃତିକ ଉନ୍ନତିରେ ତାଙ୍କର ବିପୁଳ ଅଭିଜ୍ଞତା ଅଛି | ଅତିଥି ତାଲିକାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅର୍ଥନୈତିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ପରିଷଦର ସଦସ୍ୟ ସଞ୍ଜୀବ ସାନିଆଲା ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ୱେବସାଇଟରେ ଥିବା ‘କିଏ ଆସୁଛନ୍ତି’ ବିଭାଗରେ ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କ ନାମ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାମିଲ କରାଯାଇନାହିଁ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର