୬୮ବର୍ଷ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ: ସଂସଦରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିିଛି ୧୩ଟି ପରିବର୍ତ୍ତନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୈନିକ ୯୦ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ସଂସଦର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ସାଂସଦମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନେଇ ଭୟ ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସଂସଦ ପକ୍ଷରୁ ଅନେକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ କିଛି ଜିନିଷ ରହିଛି, ଯାହା ସଂସଦ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଘଟୁଛି |

୧. ଏଥର କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେବଳ ୫୦ପ୍ରତିଶତ ସଦସ୍ୟ ଅଧିବେଶନରେ ରହିବେ।

୨- ସମସ୍ତ ସାଂସଦଙ୍କ କୋଭିଡ -୧୯ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି। ଯେଉଁ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ନକାରାତ୍ମକ ଆସିଛି ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିବେଶନରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।
୩.ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଦିଲ୍ଲୀ ସାଂସଦ ମୀନାକ୍ଷୀ ଲେଖୀ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ସାଂସଦ ଦେବୀ ମାଧବୀ, ନାଗୌର (ରାଜସ୍ଥାନ) ସାଂସଦ ହନୁମାନ ବେନିୱାଲ, ବୁଲଧାନା (ମହାରାଷ୍ଟ୍ର) ସାଂସଦ ପ୍ରତାପ ରାଓ ଯାଦବ ଏବଂ ମହାରାଜଗଞ୍ଜ (ବିହାର) ସାଂସଦ ଜନାର୍ଦ୍ଧନ ସିଂ ସିଗ୍ରିୱାଲଙ୍କ କରୋନା ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ ଆସିଥିବାରୁ ସେମାନେ ଏହି ଅଧିବେଶନରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ନାହାନ୍ତି |
୪.ସଂସଦ ପାଇଁ ଆଇସିଏମଆର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲା। ଏହା ଅଧୀନରେ ସାଂସଦ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ମିଶାଇ ପ୍ରାୟ ୪ହଜାର ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି।

Ahead of Parliament monsoon session, five Lok Sabha MPs test COVID-19  positive
DNA India

୫.ଯେଉଁମାନଙ୍କ କରୋନା ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିଭ ଆସିଛି, କେବଳ ସେହି ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ସଂସଦ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସାଂସଦ ଏବଂ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହିତ ସାକ୍ଷାତକାର ସଂସଦ ପରିସରରେ ନିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଫଟୋଗ୍ରାଫର ଏବଂ କ୍ୟାମେରାମ୍ୟାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭିତରକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ |
୬. ଅଧିକାଂଶ ସଂସଦୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଡିଜିଟାଲ୍ ହୋଇଛି | ବାଚସ୍ପତି ଓମ ବିର୍ଲାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ ସାଂସଦ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନକୁ ଡିଜିଟାଲ ମାଧ୍ୟମରେ ପଠାଇଛନ୍ତି।

୭. ସ୍କ୍ରିନିଂ କରାଯିବା ସହ ସମସ୍ତ କବାଟକୁ ସ୍ପର୍ଶ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଥର୍ମାଲ୍ ସ୍କାନିଂ ମଧ୍ୟ ସ୍ପର୍ଶମୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି | ସଂସଦ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଭିତରେ ୪୦ଟି ସ୍ଥାନରେ ସାନିଟାଇଜର ଲଗାଯାଇଛି। କୌଣସି ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏକ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ରଖାଯାଇଛି |
୮. ପ୍ରଥମ କରି ବିନା ଛୁଟିରେ ଅଧିବେଶନ ଅକ୍ଟୋବର ୧ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ | ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ରାଜ୍ୟସଭାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ସକାଳ ୯ଟାରୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଲୋକସଭାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅପରାହ୍ନ ୩ଟାରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ।
୯. ସଂସଦ ଭିତରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପାଳନ କରାଯିବ | ଏହା ସହିତ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ମାସ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ |

The challenges of holding a Parliament session now
Moneycontrol

୧୦ ସାଂସଦମାନଙ୍କୁ ଛିଡା ହୋଇ କହିବାକୁ ପଡ଼ୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏଥର ସେଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନୁହେଁ | ସେମାନେ ବସି ନିଜର ମତ ରଖିପାରିବେ | ଏଥିସହ, ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ମାଇକ୍ରୋ-ଡିଜେନ୍ଫେକ୍ଟାଣ୍ଟ ଅଲଟ୍ରାଭାଇଓଲେଟ୍ ବିକିରଣ-ଲାଇଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ | ଏହି ଭୂତାଣୁ ଏସି ମାଧ୍ୟମରେ ବିସ୍ତାର ନହେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।

୧୧. ସମସ୍ତ ସାଂସଦଙ୍କୁ ମୁହାଁମୁହିଁ କଥା ନହେବାକୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। ସେମାନଙ୍କୁ ବୁଝାଇବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କ୍ଲିପ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି |
୧୨. ସମସ୍ତ ଅଫିସ୍ ଏବଂ ପ୍ରବେଶ ପଥରେ ଅଲଟ୍ରାଭାଇଓଲେଟ୍ ବାକ୍ସ ରଖାଯାଇଛି, ଯାହା ଦ୍ବାରା ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ତ କାଗଜପତ୍ର ସାନିଟାଇଜ୍ ହୋଇପାରିବ |

୧୩. ସାଂସଦଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ଜୋତା, ଆସବାବପତ୍ର, ବ୍ୟାଗ, ଟ୍ରଲି ଏବଂ କାରଗୁଡିକ ସମୟ ସମୟରେ ସାନିଟାଇଜ୍ କରାଯିବ | ପୂର୍ବତନ ସଦସ୍ୟ ତଥା ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ହଲକୁ ନୋ-ଗୋ ଜୋନ୍ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.