ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିଲା ଏହି ମନ୍ଦିରର ଡିଜାଇନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦିଲ୍ଲୀର କେନ୍ଦ୍ରାଞ୍ଚଳରେ ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନ ନିର୍ମାଣ ଲାଗି ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଉଥିବା ସଂସଦ ଗୃହ ୯୩ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା | କୁହାଯାଏ ଯେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ମୋରେନା ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଛୋଟ ଗାଁରେ ନିର୍ମିତ ଅତି ପୁରାତନ ମନ୍ଦିରରୁ ବ୍ରିଟିଶମାନେ ସଂସଦ ଗୃହର ଡିଜାଇନ୍ ନେଇଥିଲେ। ଏହି ମନ୍ଦିରର ନାମ ହେଉଛି ମିତାୱାଲି-ପଦାଭାଲୀର ଚୌଷଠ ଯୋଗିନୀ ମନ୍ଦିର। ଚୌଷଠ ଯୋଗିନୀ ମନ୍ଦିର ୧୦୧ ସ୍ତମ୍ଭ ଉପରେ ଥିବାବେଳେ ସଂସଦ ଗୃହ ୧୪୪ଟି ସ୍ତମ୍ଭ ଉପରେ ରହିଛି ।

India TV News

ଉଭୟ ଗୋଲାକାର ଆକୃତିର ହୋଇଥିବାବେଳେ | ଏହି ଯୋଗିନୀ ମନ୍ଦିରରେ ୬୪ ଟି କକ୍ଷ ଥିବାବେଳେ ସଂସଦ ଗୃହରେ ୩୪୦ ଟି କକ୍ଷ ଅଛି | ଚୌଷଠ ଯୋଗିନୀ ମନ୍ଦିର ମଝିରେ ଏକ ବିରାଟ କୋଠରୀ ଥିବାବେଳେ ସଂସଦ ଭବନରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ବିରାଟ ହଲ୍ ଅଛି | ଅନେକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଏ ଯେ ବ୍ରିଟିଶ ସ୍ଥପତି ଏଡୱିନ୍ ଲୁଟିନ୍ସ ଏହି ମନ୍ଦିରର ଡିଜାଇନକୁ ନେଇ ସଂସଦର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଏ ବିଷୟରେ କୌଣସି ଅଫିସିଆଲ୍ ତଥ୍ୟ ନାହିଁ ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ ସଂସଦ ଭବନର ଡିଜାଇନ ୧୯୧୨-୧୩ ମସିହାରେ ସେହି ସମୟର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବ୍ରିଟିଶ ସ୍ଥପତି ଏଡୱିନ୍ ଲୁଟିନ୍ସ କରିଥିଲେ। ଏହା ୧୯୨୧ ରୁ ୧୯୨୭ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା | ଏହାକୁ ୧୯୨୭ ମସିହାରେ ଭାରତର ତତ୍କାଳୀନ ଭାଇସରାୟ ଲର୍ଡ ଇରୱିନ୍ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଦିଲ୍ଲୀର ନୂତନ ପ୍ରଶାସନିକ ରାଜଧାନୀ ଗଠନ ପାଇଁ ବ୍ରିଟିଶମାନେ ଏହି କୋଠା ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ଏହା ସଂସଦ ଗୃହ ହୋଇଥିଲା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର