ଦେଶ ବିରୋଧୀ ବୟାନ ପାଇଁ ଲେଖିକା ଅରୁନ୍ଧତୀ ରାୟ ବିରୋଧରେ ଲାଗିବ କଠୋର ୟୁଏପିଏ ଆଇନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତର ଅଖଣ୍ଡତା ବିରୋଧୀ ବୟାନ ପାଇଁ ଦେଶର ଜଣାଶୁଣା ଲେଖିକା ଅରୁନ୍ଧତୀ ରାୟଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ (ନିବାରଣ) ଆଇନ (ୟୁଏପିଏ) ଅଧୀନରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିବାକୁ ଜମ୍ମୁ ଓ କଶ୍ମୀର ସରକାର ମଞ୍ଜୁରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ଭିକେ ସକ୍ସେନା ଶୁକ୍ରବାର ରାୟ ଏବଂ କାଶ୍ମୀର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆଇନର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଫେସର ଡକ୍ଟର ଶେଖ୍ ଶୌକତ ହୁସେନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୦ରେ ଉଭୟଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା।

ସୁଶୀଲ ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ କ୍ରମେ ୨୦୧୦ ମସିହା ଅକ୍ଟୋବର ୨୮ ତାରିଖରେ ଉଭୟଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। ୨୦୧୦ ମସିହା ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ ତାରିଖରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର କୋପରନିକାସ ମାର୍ଗସ୍ଥିତ ଏଲ୍ଟିଜି ଅଡିଟୋରିୟମରେ ‘ଆଜାଦି- ଦ ଓନ୍ଲି ୱେ’ ବ୍ୟାନରରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ରୟ ଓ ହୁସେନ୍ ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ଭାଷଣ ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।

ଗତ ବର୍ଷ ଏଲଜି ସକ୍ସେନା ଲେଖକ ରୟ ଏବଂ କାଶ୍ମୀର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଫେସର ଶେଖ୍ ଶୌକତ ହୁସେନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ଭାଷଣ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ। ସକ୍ସେନା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ରୟ ଏବଂ ହୁସେନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଭାରତୀୟ ପିଙ୍ଗଳ କୋଡ୍ (ଆଇପିସି)ର ଧାରା ୧୫୩ଏ, ୧୫୩ବି ଏବଂ ୫୦୫ ଅନୁଯାୟୀ ଏଫଆଇଆର ରୁଜ୍ଜୁ ହୋଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର