ରାଜକୋଟ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟଣାରେ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କଲେ ଅଦାଲତ

ଗାନ୍ଧୀନଗର: ଗୁଜୁରାଟର ରାଜକୋଟସ୍ଥିତ ଟିଆରପି ସପିଂ ମଲ୍ ଭିତରେ ଥିବା ଏକ ଗେମିଂ ଜୋନରେ ଶନିବାର ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୨୮ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ଘଟଣାରେ ଗୁଜୁରାଟ ହାଇକୋର୍ଟ ରାଜକୋଟ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ତୀବ୍ର ଭର୍ତ୍ସନା କରିଛନ୍ତି। ଗେମିଂ ଜୋନ୍ ବିନା ଅନୁମତିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଜଣାପଡିବା ପରେ ଏହା ରାଜ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ହରାଇଛି।

ସୋମବାର ଦିନ ଗୁଜୁରାଟ ହାଇକୋର୍ଟ ରାଜକୋଟ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନକୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ଜଷ୍ଟିସ ବିରେନ ବୈଷ୍ଣବ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ଦେବନ ଦେଶାଇଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବେଞ୍ଚ ରାଜ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଉପରେ ବିଶ୍ବାସ ଅଭାବ ଦର୍ଶାଇ ପୂର୍ବ କୋର୍ଟ ଅର୍ଡର ସତ୍ତ୍ବେ କିପରି ଏଭଳି ହେଲା ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି।

ଗୁଜୁରାଟ ହାଇକୋର୍ଟ ରବିବାର ଦିନ ଟିଆରପି ଗେମ ଜୋନରେ ନିଆଁକୁ ଏକ “ମାନବ-ବିପର୍ଯ୍ୟୟ” ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଠାରେ ଦକ୍ଷ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅନୁମୋଦନ ଅଭାବରୁ ନିରୀହ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ହଜିଯାଇଛି।

ଶନିବାର ଦିନ ଏହି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଖେଳ ଜୋନରେ ୱେଲଡିଂ କାର୍ଯ୍ୟ ହେତୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ସୁବିଧା ପରେ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗର ଏନ୍‌ଓସି ନଥିଲା ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେଠାରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ପ୍ରବେଶ-ପ୍ରସ୍ଥାନ ଦ୍ବାର ଥିଲା। ଯାହା ଅଗ୍ନିକୁ ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଅବସ୍ଥାକୁ ଆହୁରି ବଢ଼ାଇ ଦେଇଥିଲା ସେଠାରେ ଗଚ୍ଛିତ ଥିବା ହଜାର ହଜାର ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ।

 

 

 

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର