ମୋଦୀ ତୃତୀୟ ଥର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେ ଅର୍ଥନୀତିର କ’ଣ ହେବ? ପୂର୍ବତନ ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ରଘୁରାମ ରାଜନଙ୍କ ଉତ୍ତର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ। ସପ୍ତମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ଜୁନ୍ ୧ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଏବଂ ଫଳାଫଳ ଜୁନ୍ ୪ ରେ ଘୋଷଣା କରାଯିବ। ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜୟ ଏବଂ ପରାଜୟକୁ ନେଇ ଶାସକ ଦଳ ଏବଂ ବିରୋଧୀଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ଦାବି ରହିଛି। ୪୦୦ ରୁ ଅଧିକ ସିଟ୍ ଜିତିବାକୁ ବିଜେପି ଦାବି କରୁଛି। ଏହି ସମୟରେ ଆରବିଆଇର ପୂର୍ବତନ ରାଜ୍ୟପାଳ ରଘୁରାମ ରାଜନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୁଅନ୍ତୁ ନା ନାହିଁ ଏଥିରେ କୌଣସି ଫରକ୍ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ।

ଭାରତ ଏହାର ଅର୍ଥନୈତିକ ନୀତି ପଥରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବ। ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ନୀତିର କଠୋର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବା ରଘୁରାମ ରାଜନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକାର ଚିକାଗୋ ବୁଥ୍ ସ୍କୁଲ୍ ଅଫ୍ ବିଜିନେସ୍ ୟୁନିଭରସିଟିରେ ଅର୍ଥ ବିଭାଗର ପ୍ରଫେସର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ଟିଭିକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ରାଜନ ଏହା କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ନୀତିରେ ଅନେକ ନିରନ୍ତରତା ରହିଛି। ସରକାର ଯାହାର ବି ଆସୁ, କୌଣସି ଫରକ୍ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ଅର୍ଥନୀତି ଆଗକୁ ଯିବ। ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ନୂଆ ସରକାର ବଜେଟ୍ ଘୋଷଣା କରିବେ। ଏଥିରେ, ପ୍ରଚଳିତ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ ଆଗକୁ ନିଆଯିବ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ।

ଆରବିଆଇର ପୂର୍ବତନ ରାଜ୍ୟପାଳ କହିଛନ୍ତି ଦେଶରେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଅଭାବକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ସମୟରେ ଏଥିପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାକୁ ହେଲେ ଭାରତକୁ ଏହାର ଭିତ୍ତିଭୂମିର ଗୁଣବତ୍ତା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଏହାର ଲାଭ କେବଳ ବଡ କମ୍ପାନୀରେ ସୀମିତ ରହିବ ନାହିଁ ବୋଲି ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ଇକୋନୋମିକ୍ସ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୨୪ ରୁ ୨୦୨୬ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପାଇଁ ୫୩୪ ବିଲିୟନ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ, ଯାହା ୨୦୩୦ସୁଦ୍ଧା ନଅ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାସଲ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ। କିନ୍ତୁ ଏହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ ଜୁନ୍ ୪ରେ କାହାର ସରକାର ଗଠନ ହୋଇଛି। ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ପୁଣିଥରେ ସରକାର ଗଠନ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ବିଜେପି ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠ ସରକାର ଗଠନ କରେ, ତେବେ ଅର୍ଥନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ସଂସ୍କାର ହୋଇପାରିବ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଯଦି ବିଜେପି ସରକାର ଗଠନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୁଏ ତେବେ ବଜାରରେ ବିପୁଳ ବିକ୍ରି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବାର ଆଶା ରହିଛି ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର