ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ମହିଳା ଜଣକ କିଏ, ନାଳନ୍ଦା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବିଷୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କଥା କହୁଥିବାର ନଜର ଆସିଥିଲେ

ନାଳନ୍ଦା: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବୁଧବାର ବିହାରର ରାଜଗିରରେ ଥିବା ନାଳନ୍ଦା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କ୍ୟାମ୍ପସକୁ ଲୋକାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କ୍ୟାମ୍ପସ୍ ପ୍ରାଚୀନ ନାଳନ୍ଦା ମହାବିହାର ସ୍ଥାନ ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳ ନିକଟରେ ରହିଛି। ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କ୍ୟାମ୍ପସ ଲୋକାର୍ପଣ କରିବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ।

ଏହି ଅବସରରେ ବିହାର ରାଜ୍ୟପାଳ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଭି ଆର୍ଲେକର, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର, କେନ୍ଦ୍ର ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ନାଳନ୍ଦା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଲୋକାର୍ପଣ ସମାରୋହରେ ଜଣେ ମହିଳା ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଛାଇ ପରି ଦେଖାଦେଇଥିଲେ। ସେହି ମହିଳା କିଏ ବୋଲି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରହିଛି। ଏହି ମହିଳା ନାଳନ୍ଦା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବିଷୟରେ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କୁ ସବୁ କଥା କହୁଥିବାର ଦେଖାଯାଇଥିଲା।

ନାଲନ୍ଦାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ନାଳନ୍ଦା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପୁରୁଣା ଧ୍ୱଂସାବଶେଷ ଦେଖିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଧ୍ୱଂସାବଶେଷ ସମ୍ପର୍କରେ ବୁଝିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଗାଇଡ୍ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ପାଟନା ସର୍କଲ ହେଡ ଗୌତମୀ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଗାଇଡ୍ ହୋଇଥିଲେ। ଗୌତମୀ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ ନାଳନ୍ଦା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବିଷୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ। ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଧ୍ୱଂସାବଶେଷରେ ଚାଲିବାକୁ ଲାଗିଥିଲେ।

ନାଳନ୍ଦା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କ୍ୟାମ୍ପସ ଲୋକାର୍ପଣ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜଗିରର ୟୁନେସ୍କୋ ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳ ନାଳନ୍ଦା ମହାବିହାର ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ସାରା ବିଶ୍ୱରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବାରେ ପଞ୍ଚମ ଶତାବ୍ଦୀରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ନାଳନ୍ଦା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବହୁ ଖ୍ୟାତି ଥିଲା। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପ୍ରାଚୀନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଧ୍ୱଂସ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ୮୦୦ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିକାଶ ଧାରା ଜାରି ରଖିଥିଲା।

ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ୨୦୧୪ରେ ୧୪ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସହିତ ଏକ ଅସ୍ଥାୟୀ ସ୍ଥାନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ୨୦୧୭ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଭାରତ ସହିତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ବାଂଲାଦେଶ, ଭୁଟାନ, ବ୍ରୁନେଇ, ଦାରୁସଲାମ, କାମ୍ବୋଡିଆ, ଚୀନ୍, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଲାଓସ୍, ମରିସସ୍, ମିଆଁମାର, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ, ସିଙ୍ଗାପୁର, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ଭିଏତନାମ ଏବଂ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସମର୍ଥନରେ ବୁଝାମଣାପତ୍ର ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି।

ନାଳନ୍ଦା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ କ୍ୟାମ୍ପସକୁ ବିଦ୍ୟମାନ ପ୍ରାଚୀନ ଢାଞ୍ଚା ସହିତ ମିଶ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଯତ୍ନଶୀଳ କୌଶଳ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଛି। ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ ପୋଖରୀ ଖନନ କରାଯାଇଥିଲା। ଖନନରୁ ମିଳିଥିବା ମାଟିରୁ କଞ୍ଚା ଇଟା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା। ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଜଳ ପାଇଁ ବୋରିଂ ହୋଇ ନ ଥିଲା, ବରଂ ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଖୋଳା ଯାଇଥିବା ପୋଖରୀରେ ବର୍ଷା ଜଳ ସଂଗ୍ରହ କରି ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା।

ନାଳନ୍ଦା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତି ଅରବିନ୍ଦ ପାନାଗଢିଆ କହିଛନ୍ତି ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଲାଇବ୍ରେରୀ ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ତିନି ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପୁସ୍ତକ ଏବଂ ପାଣ୍ଡୁଲିପି ରଖାଯିବ। ଅନେକ ଦେଶର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଏଠାରେ ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରିସାରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୬ ରେ ନାଳନ୍ଦା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ମୂଳଦୁଆ ପକାଯାଇଥିଲା । ୧,୭୪୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନାଳନ୍ଦା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୨୪ଟି ବଡ କୋଠା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି।

କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଦୁଇଟି ଏକାଡେମିକ୍ ବ୍ଲକ୍ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୪୦ ଟି ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଅଛି, ଯାହାର ମୋଟ ବସିବା କ୍ଷମତା ପ୍ରାୟ ୧୯୦୦। ପ୍ରତ୍ୟେକରେ ୩୦୦ ସିଟ୍ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ଦୁଇଟି ଅଡିଟୋରିୟମ୍ ଅଛି। ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୫୫୦ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ ହଷ୍ଟେଲ ଅଛି। ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କେନ୍ଦ୍ର, ୨୦୦୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ଆମ୍ଫିଥେଟର, ଅଧ୍ୟାପକ କ୍ଲବ ଏବଂ ସ୍ପୋର୍ଟସ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ ସୁବିଧା ରହିଛି ।

ଏହା ହେଉଛି ଏକ ନେଟ୍ ଜିରୋ ସବୁଜ କ୍ୟାମ୍ପସ୍। ଏହା ସୌର କାରଖାନା, ଘରୋଇ ଏବଂ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଶୋଧନ କାରଖାନା, ବର୍ଜ୍ୟଜଳର ପୁନଃବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଜଳ ପୁନଃ ବ୍ୟବହାର କାରଖାନା, ୧୦୦ ଏକର ଜଳ ପରିମିତ ଅଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ସୁବିଧା ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର