ଏହି ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କରେ ପ୍ରଥମେ ଦିଆଯିବ ଜାଇକୋଭ୍-ଡି ଟିକା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜାଇଡ଼ସ କ୍ୟାଡିଲା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୋନା ଟିକା ଜାଇକୋଭ୍-ଡି ପ୍ରଥମେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ବିହାର ସମେତ ସାତୋଟି ରାଜ୍ୟରେ ଦିଆଯିବ | ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ସେହି ଜିଲ୍ଲାଗୁଡିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେଉଁଠାରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଯୋଗ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଗୋଟିଏ ବି ଟିକା ନେଇନାହାନ୍ତି |କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସାତୋଟି ରାଜ୍ୟକୁ ସେହି ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ଗ୍ରହଣ କରିନଥିବା ଯୋଗ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ। ଯାହାଫଳରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଜାଇକୋଭ-ଡି ର ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ଦିଆଯାଇପାରିବ |

ଏହି ସାତଟି ରାଜ୍ୟ ହେଉଛି ବିହାର, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ପଞ୍ଜାବ, ତାମିଲନାଡୁ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ। ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଟିକା ଯାହାକି ୧୨ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ଲୋକଙ୍କ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଭାରତର ଔଷଧ ନିୟନ୍ତ୍ରକ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି | ଜାଇକୋଭ-ଡି ପ୍ରୟୋଗ ପାଇଁ ତାଲିମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଦେଶରେ କୋଭିଡ -୧୯ ର ୧୨୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ ଦିଆଯାଇଛି।

ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୭୯.୧୩ କୋଟି (୮୪.୩ ପ୍ରତିଶତ) ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ଏବଂ ୪୫.୮୨ କୋଟି (୪୯ ପ୍ରତିଶତ) ଲୋକଙ୍କୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ଦିଆଯାଇଛି। ସୂଚନା ଥାଉ କି ଗୁରୁବାର ଦିନ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କ ସହ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା | ଏଥିରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ‘ହର ଘର ଦସ୍ତକ’ ଅଭିଯାନର ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର