ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୧ ରୁ ଖୋଲିବାକୁ ଯାଉଛି ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜ; ପାଳନ କରିବାକୁ ହେବ ଏହି ସବୁ ନିୟମ

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ: କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କ୍ୟାମ୍ପସଗୁଡ଼ିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବଦଳାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଦେଶରେ ସଂକ୍ରମଣର ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଥିବା ବେଳେ ସରକାର ଶିକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକୁ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୧ ରୁ ସ୍କୁଲ ଏବଂ କଲେଜଗୁଡ଼ିକ ପୁଣି ଖୋଲିବାକୁ ଯାଉଛି। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ କ୍ୟାମ୍ପସକୁ ଫେରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ କିଛି ନିୟମ ବିଷୟରେ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୧ରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ, କଲେଜ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ଆସିବା ସମୟରେ କେବଳ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା କିମ୍ବା ସାମାଜିକ ଦୂରତା ପାଳନ କରିବାକୁ ହେବ ତାହା ନୁହେଁ । ଏସବୁ ସହିତ  ଆପଣଙ୍କୁ ଆହୁରି ଅନେକ ଜରୁରୀ ନିୟମ ପାଳନ କରିବାକୁ ହେବ।

school reopen, college reopen, new college, rules open college, education news, how will schools college reopen, when will schools college reopen, education news
ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସ୍କୁଲ ଆସିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିବ ନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ୯ମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍କୁଲ ଯିବାର ଅନୁମତି ରହିଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ସେହି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିବ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷା ନାହିଁ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି |

ସେହିପରି କଲେଜରେ ନାମ ଲେଖାଇଥିବା ଛାତ୍ର, ପିଏଚଡି, ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଛାତ୍ରଙ୍କୁ କ୍ୟାମ୍ପସକୁ ଡକାଯିବ। ତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନର ବ୍ୟବହାରିକ ଦିଗକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଏହା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି | ଏହା ପରେ ଶିକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଖୋଲାଯିବ।

ବର୍ତ୍ତମାନ, ବିଦ୍ୟାଳୟ କିମ୍ବା କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ଫିଜିକାଲ ଟିଚିଂ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ | ଉଭୟଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କର ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷା ଜାରି ରଖିବାକୁ ହେବ ଏବଂ ଏକ ହାଇବ୍ରିଡ୍ ମଡେଲ୍ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ |

ସରକାରୀ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଭିଡ଼ ନହେବା ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଉଭୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ କଲେଜକୁ ସେମାନଙ୍କ ଏକାଡେମିକ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡରକୁ ସଂଶୋଧନ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। କଲେଜଗୁଡ଼ିକରେ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଖୋଲା ରହିବ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.