ୟୁପିଏସସି ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳତା ପାଇବା ପୂର୍ବରୁ ୩୦ଟି ପରୀକ୍ଷାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ଆଦିତ୍ୟ ଦେଲେ ଏଭଳି ଟିପ୍ସ

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ: ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା, ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସଂଗଠନ (କେଭିଏସ୍) ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ପରୀକ୍ଷା ପରି ୩୦ଟି ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ ଆଦିତ୍ୟ । ହେଲେ ସବୁଥିରେ .ଫେଲ୍ ମାରିଥିଲେ ସେ। ଅନେକ ବିଫଳତା ସତ୍ତ୍ବେ ସେ ହାର ମାନି ନ ଥିଲେ, କାରଣ ସେ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଏବଂ ପରିଶ୍ରମ କଲେ ଦିନେ ନା ଦିନେ ସଫଳତା ନିଶ୍ଚୟ ମିଳିବ।

ପ୍ରସ୍ତୁତିର ସହ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇ ଚାଲିଲେ। ଶେଷରେ ୟୁନିଅନ ପବ୍ଲିକ ସର୍ଭିସ କମିଶନ (ୟୁପିଏସସି) ସିଭିଲ ସର୍ଭିସେସ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ସେ ଚତୁର୍ଥ ପ୍ରୟାସରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ ଆଦିତ୍ୟ। 

୨୦୧୮ ୟୁପିଏସସିରେ ଆଦିତ୍ୟ ୬୩୦ ନମ୍ବର ରାଙ୍କ ପାଇଥିଲେ। ସେ ସମ୍ପ୍ରତି ସାଙ୍ଗରୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ସହକାରୀ ପୁଲିସ ଅଧୀକ୍ଷକ ଭାବରେ ପୋଷ୍ଟିଂ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆଦିତ୍ୟ ରାଜସ୍ଥାନର ହନୁମାନଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ଅଜିତପୁରାରୁ ସ୍କୁଲରୁ ପାଠ ଶେଷ କରିବା ପରେ ଇତିହାସ, ରାଜନୀତି ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଭୂଗୋଳରେ ବି.ଏ. ମଧ୍ୟ ପଢ଼ିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ପରି ଆଦିତ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସର୍ବଦା ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ଚାକିରି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ।

ଆଦିତ୍ୟ କହନ୍ତି, ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ କିପରି ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ପ୍ରଥମ ଧାଡିରେ ରହିଛନ୍ତି। ଏହା ଶୁଣିଶୁଣି ସେ ବଡ଼ ହୋଇଛନ୍ତି। ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ସେବା କରିବା ଓ ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବା ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଧୀରେ ଧୀରେ ରୁଚି ବଢ଼ିଥିଲା। ସ୍ନାତକ ପରେ ସେ ଏ ଦିଗରେ କ୍ୟାରିୟର କରିବେ ବୋଲି ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ। କାରଣ ୟୁପିଏସସି ମାନଦଣ୍ଡ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ବର୍ଷକୁ ଥରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ। ଆଦିତ୍ୟ ଅନ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ପରୀକ୍ଷାରେ ଅଧ୍ୟୟନ ଏବଂ ଆବେଦନ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାକ୍ ଅପ୍ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ | ଏହା ତାଙ୍କୁ କେବଳ ତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରି ନଥିଲା ବରଂ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ବିଷୟ ପ୍ରତି ଜ୍ଞାନ ରହିବା ସହିତ ପରୀକ୍ଷାରେ ଲେଖିବାରେ ଅଭିଜ୍ଞତା ମଧ୍ୟ କରାଇଥିଲା।

ଏକାଧିକ ଥର ପରୀକ୍ଷା ଦେଇ ନିରାଶ ହେବା ପରେ ସେ ଏଥିରୁ ଓହରି ଯିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରୀକ୍ଷା ପରେ, ସେ ନିଜକୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପରୀକ୍ଷାରେ କିପରି ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ହେବ ସେନେଇ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିଲେ। କାରଣ ଆଦିତ୍ୟଙ୍କର ବିଶ୍ୱାସ ଥିଲା ‘ ଆପ୍ନା ଟାଇମ୍ ବି ଆୟେଗା’।

ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ଶିକ୍ଷକ ହୋଇଥିବାରୁ ଶିକ୍ଷା ସର୍ବଦା ପ୍ରାଥମିକତା ଥିଲା | ପାଠପଢ଼ାରେ ପିତାମାତା ଆଦିତ୍ୟଙ୍କୁ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ ପ୍ରାଥମିକ ପରୀକ୍ଷା ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ତେଣୁ ସେ ଅଧିକ ଅଧ୍ୟୟନ କରି ଦ୍ବିତୀୟ ପ୍ରୟାସରେ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସାକ୍ଷାତକାର ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲେ। ତେବେ ସେ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ପରୀକ୍ଷା (ପିଟି) ରେ ବିଫଳ ହୋଇଯାଇଥିଲେ।

ସେହିପରି ତୃତୀୟ ପ୍ରୟାସରେ ମେନ୍ସରେ ବିଫଳ ହେବା ପରେ ନିଜର ପାଠପଢ଼ା ତାଲିକାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ନିଜ ଉପରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ବାସ ରଖି ଚତୁର୍ଥ ଥର ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥି‌ଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ସେ ସଫଳ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ।

ଆଦିତ୍ୟ କିଛି ଟିପ୍ସ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଆଗାମୀ ୟୁପିଏସସି ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସହାୟକ ହେବ

୧.ପ୍ରିଲିମସ୍ ପାଇଁ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ଯଥେଷ୍ଟ ଅଭ୍ୟାସ କରିଛନ୍ତି |
୨. ମେନସ୍ ପାଇଁ ସମୟ ପରିଚାଳନା ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଇଚ୍ଛାଧୀନ ବିଷୟ ଉପରେ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ହେଉଛି ପ୍ରମୁଖ |
୩. ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବ ପରୀକ୍ଷା (ପିଟି) ପାଇଁ, ମନେରଖନ୍ତୁ ବିଚାରପତିମାନେ ଆପଣଙ୍କ ଜ୍ଞାନ ଅପେକ୍ଷା ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ପରୀକ୍ଷା କରିବେ | ତେଣୁ, ଆପଣଙ୍କର ପୃଷ୍ଠଭୂମିର ବିସ୍ତୃତ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.