ରକ୍ତ କର୍କଟ ରୋଗୀମାନେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀର ପ୍ରଭାବରେ ଅଧିକ ଅସୁରକ୍ଷିତ: ଗବେଷଣା

ରକ୍ତ କର୍କଟ ରୋଗୀମାନେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀର ପ୍ରଭାବରେ ଅଧିକ ଅସୁରକ୍ଷିତ ବୋଲି ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ବ୍ରିଟେନର କରୋନାଭାଇରସ୍ କର୍କଟ ମନିଟରିଂ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ଲାନସେଟ୍ ଅଙ୍କୋଲୋଜିରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ରକ୍ତ କର୍କଟ ରୋଗୀମାନେ ୫୭% ଅଧିକ ଗୁରୁତର ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାନ୍ତି। ସ୍ତନ କର୍କଟ ପରି ଅନ୍ୟ କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଏହା ତୁଳନା କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ସାମଗ୍ରିକ ଭାବେ ସର୍ବନିମ୍ନ ବିପଦ ଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା |

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନଟି ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଏବଂ ବର୍ମିଂହାମ ୟୁନିଭରସିଟି ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ବ୍ରିଟେନର ୬୦ ରୁ ଅଧିକ କର୍କଟ କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଆଧାରରେ ଏହା କରାଯାଇଥିଲା। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଏବଂ କ୍ଲିନିକାଲ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପଟି ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା ଯାହାକି କେଉଁ ଧରଣର କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କ ଠାରେ ଅଧିକ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଅଧିକ ବିପଦ ଥାଏ। ମହାମାରୀ ସମୟରେ କର୍କଟ ଚିକିତ୍ସା ଜାରି ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ କ୍ଲିନିକ୍ ଏବଂ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ସେହି ଚିକିତ୍ସା ବିଷୟରେ ସୂଚନାପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଦେଇଥାଏ |

ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟିର ବରିଷ୍ଠ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ପ୍ରଫେସର ରାହୁଲ କେର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନୂତନ ତଥ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରି ଆମେ ଟ୍ରେଣ୍ଡ ଏବଂ ସଂପର୍କ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ, ଯାହା ଆମକୁ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବିପଦ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଉପକରଣ ତିଆରି କରିବାରେ ସକ୍ଷମ କରିବ। ଏହାଦ୍ବାରା ଆମେ ବିପଦକୁ ଅଧିକ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିପାରିବା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.