ଜାଣନ୍ତୁ ୱେଷ୍ଟହିଲ୍‌ ହର୍ବାଲ ଚା’ର ପ୍ରକାର ଏବଂ ତା’ର ଉପକାରିତା

ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଦିନର ଆରମ୍ଭ ଚା’ରୁ ହୋଇଥାଏ | ସକାଳୁ ଉଠିବା ମାତ୍ରେ ଚା’ କପେ ପିଇବାର ମଜା କିଛି ନିଆରା | ଅନେକ ବର୍ଷ ତଳୁ ଲୋକେ ଏହି ପାନୀୟ ପିଇ ଆସୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏବେ ବି ଲୋକଙ୍କର ଚା’ ପ୍ରତି ସେତିକି ଭଲପାଇବା ରହିଛି | ଦୁନିଆର ପ୍ରାୟ ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଚା’କୁ ସବୁଠାରୁ ପସନ୍ଦଯୋଗ୍ୟ ପାନୀୟ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି| ସବୁଠାରୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କଫିନ୍ ଚା’ ହେଉଛି କଳା ଚା, ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ଏବଂ ଓଲଙ୍ଗ୍ ଚା’ | ଏହି ପ୍ରକାରର ଚା’ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ କଳା ଚା’, ଏସିଆରେ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନରେ ଓଲଙ୍ଗ ଚା’ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ଏହି ସମସ୍ତ ଚା’ ’କ୍ୟାମେଲିଆ ସିନେସିସର ପତ୍ରରୁ ତିଆରି | କିନ୍ତୁ ଚା’ ତିଆରି କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାଦରେ ଭିନ୍ନତା ଆଣିଥାଏ |

କାମୋମାଇଲ ଚା: କାମୋମାଇଲ ନାମ ଜର୍ମାନ ଶବ୍ଦ କାମୋମେଲା କିମ୍ବା ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଆପଲରୁ ଆସିଛି କାରଣ ଏହି ଚା’ରେ ସେହି ସୂକ୍ଷ୍ମ ସୁଗନ୍ଧ ଅଛି | ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ଇଜିପ୍ଟୀୟମାନେ ଏହି ଚା’କୁ ସେମାନଙ୍କ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ନିକଟରେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରୁଥିଲେ କାରଣ ଏହା ଜ୍ୱରକୁ ଭଲ କରିଥାଏ | ମଧ୍ୟଯୁଗରେ, ଭିକ୍ଷୁମାନେ ଅନ୍ୟ ରୋଗଗ୍ରସ୍ତ ଉଦ୍ଭିଦ ନିକଟରେ କାମୋମାଇଲ୍ ଅମଳ କରୁଥିଲେ | କାରଣ ଏହାର ସବୁଜ ଆପଲର ସୂକ୍ଷ୍ମ ଗନ୍ଧ କୀଟମାନଙ୍କୁ ଦୂରେଇ ରଖିଥାଏ |

ନୀଳ ଚା’: ନୀଳ ଚା ମୂଳତଃ ଏକ ଶୁଖିଲା ପ୍ରଜାପତି ମଟର ଫୁଲ | ମୁଖ୍ୟତଃ ଏହି ଚା’ ଏହାର ରଙ୍ଗ ପାଇଁ କଳା ଡ୍ରାଗନ୍ ଚା ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ଏହାର ସମୃଦ୍ଧ ରଙ୍ଗ ପରି ଚା’ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଲାଭ ସହିତ ସମୃଦ୍ଧ | ଏହି ଚା’ ହେଉଛି କ୍ଲିଟୋରିଏଟରନାଟିଆ ଉଦ୍ଭିଦର ଫୁଲ | ଚାଇନା ପ୍ରଥମେ ନୀଳ ଚା’ ପିଇବାର ଧାରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଏହାର ଅଗଣିତ ଲାଭ ଏହି ଚା’କୁ ଅସାଧାରଣ କରିଥାଏ | ନୀଳ ଚା’ ହେଉଛି ଏକ ଜୈବ ଉପାଦାନ, ଯାହା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଏହି ଚା’ ଥଣ୍ଡା ଜ୍ୱରକୁ ଭଲ କରୁଥିବା ବେଳେ ପାରାସିଟାମୋଲର ବଦଳରେ ଲୋକେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ |

From Reducing Stress To Delaying Signs Of Ageing, A Cup Of Blue Tea Has Great Benefits
HerZindagi

ହାବିସ୍କସ୍ ଚା’ : ହାବିସ୍କସ୍ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର ଫୁଲ ଯାହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରୋଇ ଉଦ୍ୟାନରେ ସାଧାରଣ ଅଟେ | କିନ୍ତୁ ଏହାର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି | ଶହ ଶହ ପ୍ରକାରର ହାବିସ୍କସ୍ ଅଛି ଯାହା ଜଳବାୟୁ ଦ୍ୱାରା ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ | ତେବେ ହାବିସ୍କସରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ସବୁଠାରୁ ଲାଭଦାୟକ ପାନୀୟ ହେଉଛି ହାଇବିସ୍କସ୍ ଚା’ | ଏହାର ଅନେକ ଅମୂଲ୍ୟ ଗୁଣ ରହିଛି | ହାବିସ୍କସ୍ ଚା’ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଯାହା ଯକୃତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା, ରକ୍ତଚାପ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

FirstCry Parenting

ଲାଭେଣ୍ଡର ଚା’: ଲାଭେଣ୍ଡର ଏକ ଯାଦୁ ମନ୍ତ୍ର ପରି କାମ କରେ | ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ଲୋକମାନେ ଲାଭେଣ୍ଡରକୁ କେବଳ ସୁଗନ୍ଧ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିନଥିଲେ ବରଂ ଅଶୁଭ ଜିନିଷରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଲାଭେଣ୍ଡରକୁ କବାଟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ରଖୁଥିଲେ | ଲାଭେଣ୍ଡର ଚା ’ ମୂଳତଃ ଲାଭେଣ୍ଡରର ପତ୍ର ଅଟେ ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଲାଭେଣ୍ଡର ଚା ଆପଣଙ୍କୁ ଆରାମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ସହ ଅନିଦ୍ରାପଣକୁ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିଥାଏ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର
AdBlock Detected

Looks like you are using an ad-blocking browser extension. We request you to whitelist our website on the ad-blocking extension and refresh your browser to view the content.