ବର୍ଷା ଋତୁରେ ଖାଆନ୍ତୁ ଏସବୁ….

0

ଏବେ ବର୍ଷା ଋତୁ ଚାଲିଛି। ଏହି ସମୟରେ ଖାଦ୍ୟପେୟରେ ଅସୁବିଧା ହେଲେ ପେଟ ଖରାପ ହୋଇଥାଏ। ତେଣୁ ବର୍ଷାଦିନେ ଖାଦ୍ୟ ନେଇ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ । କାରଣ ତାହା ନ ହେଲେ ଆପଣ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରନ୍ତି। ବିଶେଷ କରି ଏହି ଋତୁରେ ଖାଦ୍ୟପାନୀୟ ପ୍ରତି ଅଧିକ ଯତ୍ନବାନ୍‌ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏଣୁ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବର୍ଷାଋତୁରେ କ’ଣ ସବୁ ଖାଇବା ଉଚିତ ଓ କାହିଁକି?

ପ୍ରଥମ କଥା ହେଲା ଯେ, ବର୍ଷା ଋତୁରେ ଲୁଣିଆ ଜିନିଷ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଖାଇବା ଉଚିତ। ଯେମିତିକି ଲୁଣି ବିସ୍କୁଟ୍‌, ଲୁଣିଆ ତରକାରି ଇତ୍ୟାଦି।
ଠିକ୍‌ ସେହିପରି ପତଳା ଦହି, ଦୁଧ, କଲରା, ଅଦା, କଞ୍ଚା ପିଆଜ,ଜୀରା ଓ କଖାରୁ ଆଦି ମଧ୍ୟ ଖାଇପାରନ୍ତି।

Quora

ବର୍ଷା ଋତୁରେ ଗ୍ୟାସ୍‌ଟ୍ରିକ୍‌ ,ବଦହଜମି ଭଳି ପେଟ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ। ଏଣୁ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଅନ୍ତୁ। ଯଥା ସମ୍ଭବ ବାହାରର ଖାଦ୍ୟଠାରୁ ଦୂୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।

123RF.com

ନିଜର ଖାଦ୍ୟରେ ଭିଟାମିନ୍‌ ଇ ଓ ଓମେଗା-୩ କୁ ସାମିଲ୍‌ କରନ୍ତୁ। ଲେମ୍ବୁ,କମଳା,ଅଁଳା ଓ ପିଜୁଳି ଆଦି ଭିଟାମିନ୍‌ରେ ଭରପୂର। ଏସବୁ ଫଳ ସେବନ କରିଲେ,ଅସୁସ୍ଥତାର ଆଶଙ୍କା କମିଯିବ। ଖାଲିସେତିକି ନୁହେଁ,ଏସବୁ ଖାଇଲେ ତ୍ୱଚାରେ ଚମକ ଆସିଥାଏ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ସମ୍ବାଦ ଓ କନକ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ‘ସମ୍ବାଦ’ ଗ୍ରୁପର ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.