କଲେଜ ବାହାରେ ଥିବା ସିଗାରେଟ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଦାୟର ହେଲା ମାମଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଧୂମପାନ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ଧୂମପାନ କରିବାର ବୟସ ବୃଦ୍ଧି ସମ୍ପର୍କରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ପିଟିସନ (ପିଆଇଏଲ) ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି। ଯେଉଁଥିରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଧୂମପାନ ବୟସକୁ ୨୧ ବର୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଏହି ଆବେଦନରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ଦେଶର ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସିଗାରେଟ ଟାଣିବା ନିଶା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିଚାଲିଛି | ତେଣୁ ଧୂମପାନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର କରାଯିବା ଉଚିତ। ଏହା ସହିତ କଲେଜ ପରିସର କିମ୍ବା ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ନିକଟରେ ସିଗାରେଟ୍ ବିକ୍ରି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଆଡଭୋକେଟ୍ ଶୁଭମ୍ ଆୱସ୍ତି ଏବଂ ଋଷି ମିଶ୍ର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏହି ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

ସେମାନେ ଏହି ଆବେଦନ ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଧୂମପାନ କରିବାର ବୟସ ବଢ଼ାଇବା ସହ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ନିକଟରେ ସିଗାରେଟ ବିକ୍ରି କରିବା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ଉଚିତ |

ସୂଚନା ଥାଉ କି ୨୦୧୮ରେ ଭାରତରେ ଧୂମପାନକୁ ନେଇ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛି। ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଅନୁଯାୟୀ, ସିଗାରେଟ୍ ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ଯୁବକମାନେ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଧୂମପାନ ହେତୁ ପ୍ରାୟ ୯.୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି। ଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଧୂମପାନକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହା ଏକ ମହାମାରୀ ପରି ବ୍ୟାପିଛି | ଯଦି ଆମେ ୧୬ ରୁ ୬୪ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କ ଧୂମପାନ ବିଷୟରେ କହିବା, ତେବେ ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର