ଖାଲି ସମୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଭାରତୀୟ ଶୋଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି: ସର୍ଭେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅଧିକାଂଶ ଭାରତୀୟ ଖାଲି ସମୟରେ ଶୋଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି | ଏକ ସର୍ଭେରେ ଏହା ଜଣାପଡିଛି | ଭାରତରେ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତୀୟମାନେ ସାଧାରଣତଃ କିପରି ଦିନ ବିତାଉଛନ୍ତି ତାହା ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସର୍ବେକ୍ଷଣର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଲୋକମାନେ ଦିନକୁ କେତେ ସମୟ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ବିତାଉଛନ୍ତି। ସର୍ବେକ୍ଷଣର ଫଳାଫଳରୁ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ଏବଂ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନୀତି ନିର୍ଣ୍ଣୟ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ପାଇବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଜାନୁଆରୀ ଏବଂ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯ ମଧ୍ୟରେ ଜାତୀୟ ପରିସଂଖ୍ୟାନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (NSO) ଦ୍ୱାରା ଏହି ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା | ୫୯୪୭ ଗ୍ରାମ ଏବଂ ୩୯୯୮ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ୧୩୮୭୯୯ ଘରେ ଏହି ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା। ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ବ୍ୟତୀତ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଏହି ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା।

ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଅନୁଯାୟୀ, ହାରାହାରି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟ ୫୫୨ ମିନିଟ୍ କିମ୍ବା ୯.୨ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବାରେ ବିତାଇଥାନ୍ତି। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ପୁରୁଷମାନେ ଖାଲି ସମୟରେ ହାରାହାରି ୫୫୪ ମିନିଟ୍ ଶୋଇଥିବାବେଳେ ମହିଳାମାନେ ୫୫୭ ମିନିଟ ଶୋଇଥିଲେ | ଏଥି ସହିତ, ଏହି ସର୍ଭେରେ ଗ୍ରାମ ତୁଳନାରେ ସହରରେ ଅନୁପାତ କମ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​| ସହରଗୁଡିକରେ, ପୁରୁଷମାନେ ଖାଲି ସମୟରେ ୫୩୪ ମିନିଟ୍ ଶୋଇବାରେ ବିତାଇଥିବାବେଳେ ମହିଳାମାନେ ୫୫୨ ମିନିଟ୍ ଶୋଇଥିଲେ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.