ଦୈନିକ ପିିଅନ୍ତୁ ୧ ଗ୍ଲାସ ଆଖୁ ରସ, ଓଜନ ହ୍ରାସରୁ ନେଇ ମିଳିବ ଆହୁରି ଅନେକ ଫାଇଦା

ଦୈନିକ ଗୋଟିଏ ଗ୍ଲାସ୍‌ ଆଖୁ ରସ ପାନ କଲେ ଶରୀରକୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଫାଇଦା ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଆପଣ କେବେ ଶୁଣିଛନ୍ତ? ପେଟ ରୋଗରୁ ନେଇ ଓଜନ ହ୍ରାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିଥାଏ ଏହି ଆଖୁ ରସ। ଆପଣ ଯଦି ଓଜନ ହ୍ରାସ ଡାଏଟ୍‌ରେ ଅଛନ୍ତି ତେବେ ସେଥିରେ ଆଖୁ ରସ ନିଶ୍ଚୟ ସାମିଲ୍‌ କରନ୍ତୁ। ଏହାକୁ ପିଇଲେ ଆଶାତୀତ ଫଳ ମିଳିଥାଏ।

ଆଖୁରେ ପ୍ଲାବୋନଏଡ୍‌ସ ଓ ପଲିଫେନୋଲିକ୍‌ ପରି ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟ୍‌ ରହିଛି। ଯାହାକି ଅକ୍ସିଡେଭିଟ୍‌ ଷ୍ଟ୍ରେସ୍‌କୁ ହ୍ରାସ କରାଏ। ଫଳରେ ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ। ଲୋକଙ୍କୁ ଓଜନ ହ୍ରାସରେ ସହାୟତା କରିବାରୁ ନେଇ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍‌ ହ୍ରାସ, ଓ କର୍କଟ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବି କମ୍‌ କରିଥାଏ।

iStock

ଏହି ଜୁସ୍‌ରେ କ୍ୟାଲୋରି ଖୁବ୍‌ କମ୍‌ ରହିଛି। ମୁଖ୍ୟତଃ ଏହା ବେଲି ଫ୍ୟାଟ୍‌ କମାଇବାରେ ବିଶେଷ ସହାୟତା ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଇମ୍ୟୁନୋ ସିଷ୍ଟମ୍‌କୁ ସବଳ କରିବା କାରଣରୁ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ। କିଡ୍‌ନି ଓ ଲିଭର୍‌ ବି ଆଖୁ ରସ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ। ଆଖୁ ରସ ପିଇଲେ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉଚିତ ପରିମାଣରେ କାମ କରେ ବୋଲି ଗବେଷକମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ସମ୍ବାଦ ଓ କନକ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ‘ସମ୍ବାଦ’ ଗ୍ରୁପର ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.