ବ୍ରସ କଲା ପରେ ମଧ୍ୟ କାହିଁକି ପାଟିରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଆସେ

1

ଦୈନିକ ଦାନ୍ତ ଘଷିବା ବା ବ୍ରସ କଲା ପରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୁହଁରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଆସିଥାଏ। ଏଥି ପାଇଁ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଲୋକଲଜ୍ଜାର ଶିକାର ହେବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଡ଼ିଥାଏ। ତେବେ ଏହି ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ମୁହଁରେ ଥିବା ବ୍ୟାକଟେରିଆ କାରଣରୁ ହୋଇଥାଏ । ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି, କିଛି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ଏବଂ କିଛି ରୋଗ ଯୋଗୁଁ ମଧ୍ୟ ପାଟିରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଆସିଥାଏ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ସମସ୍ତ କାରଣ ବିଷୟରେ ।

ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସାଧାରଣତଃ ପାଟିରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଆସିଥାଏ। ତେବେ ଅତ୍ୟଧିକ ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ରସ କରିଲା ପରେ ମଧ୍ୟ ମୁହଁରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଆସିଥାଏ । ମଦ୍ୟପାନ ଦ୍ୱାରା ପାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ଫଳରେ ପାଟିରେ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ । ଅତ୍ୟଧିକ ମାନସିକ ଆଶାନ୍ତି ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ପାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥାଏ । ଯାହା ପାଇଁ ପାଟିରୁ ଆସିଥାଏ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ।

ଋତୁ ବଦଳିବା ସହ ଥଣ୍ଡା କାଶ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ସାଧାରଣତଃ ତଣ୍ଟିରେ ସଂକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥାଏ। ଏଥି ପାଇଁ ମୁହଁରେ ବ୍ୟାକଟେରିଆର ପ୍ରଭାବ ବଢ଼ିବା ସହ ପାଟିରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ। ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି, ଲିଭର ଏବଂ କିଡ଼ନୀ ରୋଗ ପାଟିରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରରିବାର ଏକ କାରଣ । ଏସିଡ଼ିଟି କିମ୍ବା ଡ଼ାଏବେଟିସ ରୋଗ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଟିରୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରିଥାଏ। ପିଆଜ ଏବଂ ରସୁଣ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ମୁହଁରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରି ଥାଏ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.

1 Comment
  1. Amiya ranjan Behuria says

    Very nice line. Clear understanding & very hard & great news an SAMBAD