୩ଦିନ ଧରି ସବୁ ବିଧାୟକଙ୍କ ହେବ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା, ୧୭ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୧୯ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ

ବିଏମ୍‌ସି, ଆରଏମ୍‌ଆରସି, କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଔଷଧ ନିଗମକୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଚିଠି

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଚଳିତ ମାସ ୨୦ ତାରିଖରୁ ବିଧାନସଭାର ୧୬ତମ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ତେଣୁ ବିଧାନସଭା ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ ବିଧାୟକଙ୍କ ସମେତ ପିଏସ୍‌ଓ, ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ଆରଟି-ପିସିଆର ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ବୋଲି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଆସନ୍ତା ୧୭ରୁ ୧୯ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩ଦିନ ଧରି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯିବ। ତେଣୁ ବିଧାନସଭା ପରିସରରେ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ ନେଇ ଆବଶ୍ୟକସଂଖ୍ୟକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ। ଏନେଇ ବିଏମ୍‌ସି, କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ରାଜ୍ୟ ଔଷଧ ନିଗମକୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପ୍ରଦୀପ୍ତ କୁମାର ମହାପାତ୍ର।

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି, ଆସନ୍ତା ୧୭ ଓ ୧୮ତାରିଖରେ ସକାଳ ସାଢ଼େ ୮ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧ଟା ଓ ଅପରାହ୍‌ଣ ୩ଟାରୁ ୫ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯିବ। ସେହିପରି ୧୯ ତାରିଖରେ ସକାଳ ସାଢ଼େ ୮ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ। ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନ ଶେଷ ହେବା ପରେ ପୁନର୍ବାର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଆରଟି-ପିସିଆର ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ ହେବ। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ସମସ୍ତ ମନ୍ତ୍ରୀ, ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା, ସରକାରୀ ଦଳ ମୁଖ୍ୟ ସଚେତକ ଓ ଉପ-ମୁଖ୍ୟ ସଚେତକଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ହେବ। ତେବେ ବିଧାନସଭା ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଯଦି କୌଣସି ସଦସ୍ୟ ଅସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ତାହାଲେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ତାଙ୍କର ରାପିଡ୍‌ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟ୍‌ରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ। ଏହାସହ ବିଧାନସଭା କର୍ମଚାରୀ ଓ ଗୃହର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ବିଧାନସଭାରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଫେସ୍ ସିଲ୍‌ଡ, ମାସ୍କ, ଗ୍ଲୋଭ୍‌ସ ଓ ସାନିଟାଇଜର୍‌ ରହିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଔଷଧ ନିଗମ ପକ୍ଷରୁ ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଇ ଦେବା ଲାଗି କୁହାଯାଇଛି। ସେହିପରି କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ ପକ୍ଷରୁ ଆବଶ୍ୟକସଂଖ୍ୟକ କିଟ୍, ଡାକ୍ତର ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏପରିକି ବିଧାନସଭା ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଯଦି କୌଣସି ସଦସ୍ୟ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡ଼ନ୍ତି, ତାହାଲେ ତାଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏକ ଡାକ୍ତରୀଦଳ ନିୟୋଜିତ କରିବା ଲାଗି କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କୁ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.