ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଖରେ ଏପରି ଜିନିଷ ଅଛି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ମୃତ୍ୟୁହାର କମ ରହିଛି!

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନାକୁ ନେଇ ଏକ ଆଶ୍ବସ୍ତିକର ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ଏହି ମହାମାରୀ ସହିତ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କର ଅଧିକ କ୍ଷମତା ଅଛି କାରଣ ସେମାନଙ୍କର ଡିଏନଏରେ ଏମିତି ଏକ ଜିନ୍ ଅଛି ଯାହା ୟୁରୋପ ଏବଂ ଆମେରିକାର ଲୋକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ | ତେଣୁ କରୋନା ରେ ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କ ସୁସ୍ଥ ହାର ଭାରତରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ। ବନାରସ ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (ବିଏଚୟୁ) ର ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା ଦାବି କରାଯାଇଛି। ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ବିଶେଷ କରି ଭାରତରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ହ୍ରାସ ପାଇଛି। କାରଣ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଡିଏନଏରେ ଏସ-୨ ଜିନ୍ ସର୍ବାଧିକ ରହିଛି |

ଏହି ଜିନ୍ କରୋନା ସହିତ ଲଢ଼ିବାରେ ଶରୀରକୁ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦେଇଥାଏ | ତେଣୁ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ତୁଳନାରେ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଲୋକମାନେ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । କାଶୀ ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରାଣୀ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଫେସର ଜ୍ଞାନେଶ୍ବର ଚୋବେ ଓ ତାଙ୍କର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଦଳଙ୍କ ଆବିଷ୍କାର ଆମେରିକାର ଫ୍ଲୋଜ ୱାନ୍ ପବ୍ଲିକ ଲାଇବ୍ରେରୀ ସାଇନ୍ସରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଜ୍ଞାନେଶ୍ବର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଫ୍ରିକା, ୟୁରୋପ, ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆ, ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏହି ଗବେଷଣାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । କରୋନା ଆରମ୍ଭରେ, ଇଟାଲୀ ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ବହୁତ ଅଧିକ ଥିଲା |

Indian Covid-19 Recovery rate due to higher ACE 2 Gene
Photo-AAjtak

କିନ୍ତୁ ଭାରତ କିମ୍ବା ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ଲୋକମାନଙ୍କର ଜିନୋମର ଗଠନ ଏପରି ଯେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆମର ମୃତ୍ୟୁହାର ବହୁତ କମ୍ । ଥରେ ଶରୀରରେ କରୋନା ଭୁତାଣୁ ପ୍ରବେଶ କଲେ ଏହା ଏକାଧିକ କପି କରିଥାଏ | ଅର୍ଥାତ୍ ଏହା ଅଧିକ ଭୁତାଣୁ ସୃଷ୍ଟି କରେ | କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ଏସ-୨ ଜିନୋମ ଏତେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଛି ଯେ ଶରୀରରେ କୋଭିଡ -୧୯ ର ପ୍ରବେଶ ହ୍ରାସ ପାଇଛି | ସୂଚନା ଥାଉ କି ଏହି ଗବେଷଣାରେ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ, କୋଲକାତା, ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ବିଏଚୟୁ ପ୍ରାଣୀ ବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗର ବହୁ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.