ଲାଡେନ ପିନ୍ଧିଥିବା ଏହି ଘଣ୍ଟା ବାବଦରେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ରୋଚକ କଥା!

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଅଲକାଏଦା ମୁଖ୍ୟ ଥିବା ଓସାମା ବିନ୍ ଲାଡେନ ଏପରି ଏକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଥିଲା, ଯାହାର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ବି ଏବେ ବି ଅନେକ ସମୟରେ ତାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଥାଏ | ବାସ୍ତବରେ ଓସାମା ବିନ୍ ଲାଡେନ ହାତରେ ଏକ ବିଶେଷ ପ୍ରକାରର ଘଣ୍ଟା ଥିଲା | ଯଦିଓ ଏହା କ୍ୟାସିଓର ଏକ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ ଘଣ୍ଟା, କିନ୍ତୁ ଓସାମା ସମୟରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଏହାକୁ ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ | ଆସନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ପଛରେ ଥିବା କାହାଣୀ ଜାଣିବା | ୧୯୮୯ ମସିହାରେ କ୍ୟାସିଓ ଏଫ-୯୧W ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା | ଏହାକୁ ତିଆରି କରିଥିବା ଡିଜାଇନରଙ୍କ ନାମ ଥିଲା ରସୁୟୁକେ ମୋରିଆଇ | ଏହି ୨୧ ଗ୍ରାମ ଘଣ୍ଟାରେ ସେହି ସମୟରେ ଅନେକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଥିଲା | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେତେବେଳେ ଏହି ଘଣ୍ଟା ବଜାରକୁ ଆସିଲା, ଏହାର ଚାହିଦା ବହୁତ ବଢିଯାଇଥିଲା | ଏହାର ଲୋକପ୍ରିୟତା ଏପରି ଥିଲା ଯେ ବାରାକ ଓବାମା ହୁଅନ୍ତୁ କି ଓସାମା ବିନ୍ ଲାଡେନ, ଏହି ଘଣ୍ଟା ସମସ୍ତଙ୍କ ହାତରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା | ​​୧୯୯୦ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଘଣ୍ଟା ପ୍ରାୟ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବଜାରରେ ପହଞ୍ଚି ସାରିଥିଲା। ବିଶେଷକରି ସୈନିକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଘଣ୍ଟା ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ ହେଲା |

କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକୀୟ ସୈନିକମାନେ କିଛି ଅଲକାଏଦା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଧରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଏହି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରାଯାଇଥିଲା, ଗୋଟିଏ କଥା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା ​​| ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ କ୍ୟାସିଓର ଏହି ଘଣ୍ଟା ଅଲକାଏଦା ପାଇଁ ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଯଦି ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଏହି ଘଣ୍ଟାକୁ ହାତରେ ପିନ୍ଧିଥାନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସେ ଅଲକାଏଦାରୁ ବୋମା ତିଆରି ଉପରେ ତାଲିମ ନେଇଛନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକୀୟ ଏଜେନ୍ସିମାନେ ଏହି ଆଧାରରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କଲେ, ଏହା ସତ୍ୟ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା | ଏହି ଘଣ୍ଟା ଅନେକ ବୋମା ତିଆରି କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ଘଣ୍ଟା ଯୋଗୁଁ, ସମସ୍ୟା ଏତେ ବଢିଗଲା ଯେ ଆମେରିକା ଏହି ଘଣ୍ଟାକୁ କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ବ୍ୟାନ ମଧ୍ୟ ଲଗାଇଥିଲା | ତେବେ ପରେ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଯାଇଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର