ଜନ୍ମ ପରେ ଶରୀର ବାହାରକୁ ଓହଳି ରହିଥିଲା ଯକୃତ ଓ ଅନ୍ତନଳୀ, ସଫଳ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରି ଭିତରକୁ ନେଲେ ଚେନ୍ନାଇର ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍

ଚେନ୍ନାଇ: ଚେନ୍ନାଇର ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ହୋଇଥିବା ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାରକୁ ନେଇ ‌ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଜନ୍ମ ହେବା ପରେ ଶିଶୁର ଯକୃତ ଏବଂ ଅନ୍ତନଳୀ ଶରୀର ବାହାରେ ରହିଥିବା ବେ‌ଳେ ଏବେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରି ଡାକ୍ତର ଏହାକୁ ଶରୀର ଭିତରକୁ ନେବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଏକାଧିକ ଗର୍ଭପାତ କରିବାର ଇତିହାସ ଥିବା ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ପ୍ରସବ ପାଇଁ ଚେନ୍ନାଇର ରେନବୋ ଶିଶୁ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା।

ଏକାଧିକ ଗର୍ଭପାତ କରିବାର ଇତିହାସ ଥିବାରୁ ପ୍ରସବ ପୂର୍ବରୁ ସ୍କାନ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ଶିଶୁ ଏବଂ ନବଜାତ ସର୍ଜରୀର ବରିଷ୍ଠ ପରାମର୍ଶଦାତା ଡାକ୍ତର ମୂର୍ଥୀ ଜି। ସ୍କାନିଂ ପରେ ଶିଶୁଟିର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ଶରୀର ବାହାରେ ଏକ ବଡ଼ ଥଳିରେ ରହିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ ଡାକ୍ତର । ସମସ୍ୟା ଜାଣିବା ପରେ ଡାକ୍ତର ପ୍ରଥମେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରି ଶିଶୁଟିକୁ ବାହାର କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ଶିଶକୁ ନିଓନାଟାଲ୍ ଇଣ୍ଟେନ୍ସିଭ୍ କେୟାର ୟୁନିଟ୍ କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା |

baby, cute, feet, hand, open hand, parent, newborn, childhood ...
Pikist

ଶିଶୁର ସବୁ ଅଙ୍ଗ ସ୍ଥିର ହେବା ପରେ ଶିଶୁକୁ ଜନ୍ମର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଯକୃତ ଓ ଅନ୍ତନଳୀ ଥିବା ଥଳିକୁ ଯତ୍ନର ସହ ଖୋଲାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରଥମେ ଅନ୍ତନଳୀକୁ ଶରୀର ଭିତରକୁ ନିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ଯକୃତକୁ ଶରୀର ବାହାରେ ଏକ ଅସ୍ଥାୟୀ କୃତ୍ରିମ ବ୍ୟାଗରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦଶ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଧିରେ ଧିରେ ଯକୃତକୁ ଶରୀର ଭିତରକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା | ସମଗ୍ର ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ, ଶିଶୁକୁ ଅମ୍ଳଜାନର ଯଥେଷ୍ଟ ଯୋଗାଣ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ସବୁବେଳେ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ୍ ଅଧୀନରେ ରଖାଯାଇଥିଲା |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.