ଜାଣନ୍ତୁ ଏଥର ଧନତେରସରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀପୂଜା ଓ ସୁନା କିଣିବାର ଭଲ ମୁହୂର୍ତ୍ତ କେବେ

ପ୍ରତିବର୍ଷ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ଅମାବାସ୍ୟାରେ ଦିପାବଳୀ ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏଥିସହିତ, ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଧନତେରସ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ଧନତେରସ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର କୃଷ୍ଣପକ୍ଷ ତ୍ରୟୋଦଶୀରେ ପାଳନ ହୋଇଥାଏ।  ଏହି ଦିନ ଲୋକମାନେ ସୁନା, ରୂପା, ଘରକରଣା ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ନିଜ ଗାଡ଼ି ପାଇଁ ନୂଆ ସାମଗ୍ରୀ କିଣନ୍ତି। ଆମର ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ କୌଣସି ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଶୁଭ ସମୟକୁ ବିଶେଷ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖାଯାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଏବଂ ଧନତେରସରେ ସୁନା ଓ ରୂପା କିଣିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ କ’ଣ?

ଏହି ବର୍ଷ ଧନ୍‌ତେରସ ନଭେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ପାଳନ କରାଯିବ। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବା ଯେ ତ୍ରୟୋଦଶୀ ତିଥିର ଆରମ୍ଭ ଦିନ ୧୨.୩୫ରୁ ତା’ପରଦିନ ୧.୫୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ।

ଧନତେରସରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀପୂଜାର ଶୁଭ ସମୟ ସନ୍ଧ୍ୟା ୦୫.୪୭ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସନ୍ଧ୍ୟା ୦୭.୪୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଧନତେରସ ଦିନ ପୂଜା କରିବାକୁ ଆପଣଙ୍କର ୧ ଘଣ୍ଟା ୫୬ ମିନିଟ୍ ସମୟ ମିଳୁଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ପୂଜା କରିବା ଭଲ।

ଧନତେରସରେ ସୁନା କିଣିବାର ସମୟ ହେଉଛି ନଭେମ୍ବର ନଭେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖ ୧୨.୩୫ରୁ ୧୧ ତାରିଖ ୧.୫୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ। ଏହି ଦିନ ସୁନା, ରୂପା ଏବଂ ପିତ୍ତଳ ବାସନ କିଣିବା ଦ୍ବାରା ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ମିଳିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।  ଆପଣଙ୍କ ବି ଯଦି ଅଳଙ୍କାର କିଣିବାର ଅଛି ତ ଏହି ଦିନ କିଣନ୍ତୁ।

 

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର