ଆସନ୍ତା ଶନିବାର ଆଲୋକର ପର୍ବ ଦୀପାବଳି, ଜାଣନ୍ତୁ ପୂଜାପାଠର ଶୁଭ ସମୟ ଏବଂ କ’ଣ ରହିଛି ବିଶ୍ବାସ

ଆପଣ ଜାଣିଥିବ‌େ ନିଶ୍ଚୟ ଯେ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ଅମାବାସ୍ୟା ଦିନ ସାରା ଦେଶ ଆଲୋକର ପର୍ବ ଦୀପାବଳି ପାଳନ କରିଥାଏ। ଏଥର ଦୀପାବଳି ନଭେମ୍ବରରେ ୧୪ ତରିଖରେ ପାଳନ କରାଯିବ। ଏବେ ଠାରୁ ଲୋକମାନେ ଏହି ପର୍ବ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରି ସାରିଲେଣି। ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ଦୀପାବଳିରେ ପୂଜା କରାଯାଏ। ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ଶ୍ରୀ ଗଣେଶଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ଶାନ୍ତି, ପ୍ରଗତି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧିର ଆଶୀର୍ବାଦ ମିଳିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି। ଦୀପାବଳିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୀତିନୀତି ସହିତ ପୂଜା କରନ୍ତି। ଦୀପାବଳିର ପର୍ବ ଆନନ୍ଦ ଏବଂ ଗୌରବ ସହିତ ପାଳନ କରାଯାଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପୂଜାପାଠର ଶୁଭ ସମୟ ଏବଂ ଉପାସନା ପଦ୍ଧତି …

ନଭେମ୍ବର ୧୪ ତାରିଖ ଅପରାହ୍ନ ୧ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚତୁର୍ଦଶୀ ରହିବ। ତା’ପରେ ଅମାବାସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ପୂଜା ପାଇଁ ଶୁଭ ସମୟ ହେଉଛି ସଂଧ୍ୟା ୫.୪୦ରୁ ରାତି ୮.୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ। ଏହି ସମୟରେ ମାଆ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଓ ଗଣେଶଙ୍କ ପୂଜନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ପୂଜା ପାଇଁ ଆପଣ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି, କୁମୁକମ୍, ଅକ୍ଷତ (ଚାଉଳ), ପାନ୍, ବାଦାମ, ନଡିଆ, ଲବଙ୍ଗ, କର୍ପୁର, ଅଗରବତୀ, କାଦୁଅ, ଦୀପ, କପା, ମହୁ, ଦହି, ଗଙ୍ଗାଜଜ, ଧନିଆ , ଫଳ, ଫୁଲ, ଗହମ, ଚନ୍ଦନ କାଠ, ସିନ୍ଦୂର, ପଞ୍ଚାମୃତ, କ୍ଷୀର, ଶୁଖିଲା ଫଳ, ଫୁଲମାଳ, ଶଙ୍ଖ, ଆସନ, ଥାଳି, ରୂପା ମୁଦ୍ରା, କଠୋଉ ଓ ଆମ୍ବଡାଳ ଆଦି ଯୋଗାଡ଼ କରିବେ।


Times of India

ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ ଯେ ଦୀପାବଳି ଦିନ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ରାମ ରାମ ୧୪ ବର୍ଷ ପରେ ଲଙ୍କା ଜୟ କରିବା ପରେ ଅଯୋଧ୍ୟାକୁ ଫେରିଥିଲେ। ଏହି ଦିନ ଅଯୋଧ୍ୟାବାସୀ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନରେ ଆନନ୍ଦରେ ସମଗ୍ର ଅଯୋଧ୍ୟା ସହରକୁ ଦୀପ ସହିତ ସଜାଇ ଥିଲେ। ଏହି ଶୁଭ ଦିନ ଅବସରରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦୀପାବଳି ପାଳନ କରାଯାଏ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.