ଯେତିକି ଭୋକ, ସେତିକି ଖାଦ୍ୟ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କଲେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ସେନା କର୍ଣ୍ଣେଲ

କୋଲକାତା: ‘ଡଷ୍ଟବିନକୁ ନ ଯାଉ ଖାଦ୍ୟ, ଯେତିକି ଭୋକ ସେତିକି ଖାଦ୍ୟ’ ଉକ୍ତିକୁ ଆଧାର କରି ଏବେ ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ସେନା କର୍ଣ୍ଣେଲ ଏକ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି | କର୍ଣ୍ଣେଲ ଜୀବନ କୁମାର ସିଂ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ‘୯୦ ଦିନିଆ ଖାଦ୍ୟ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ‘ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ କରୋନା ସଙ୍କଟ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛି, ଖାଦ୍ୟ ନଷ୍ଟ ନହେବା ପାଇଁ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆବଶ୍ୟକ। ଅନ୍ୟଥା, ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଖାଦ୍ୟ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇପାରେ | ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଏବଂ ଜଳ ପରି ସମ୍ବଳ ମଧ୍ୟ ସଞ୍ଚୟ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କର୍ଣ୍ଣେଲଙ୍କ ଏହି ଅଭିଯାନ ରଙ୍ଗ ଆଣିଛି।

ଏହି ଖାଦ୍ୟ ଆହ୍ୱାନକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ସେନାର ଉଚ୍ଚ ପଦାଧିକାରୀ, ବରିଷ୍ଠ ପୁଲିସ ଅଧିକାରୀ, ଜନ ପ୍ରତିନିଧି ତଥା ସାଧାରଣ ଲୋକ ଏହାକୁ କେବଳ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁନାହାଁନ୍ତି, ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହା ସହ ଯୋଡିଛନ୍ତି। କର୍ଣ୍ଣେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଁ ହିନ୍ଦୀରେ ଦୁଇ ମିନିଟର ଭିଡିଓ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଲୋକଙ୍କୁ ଥାଳିରେ ଗୋଟିଏ ବି ଭାତ ନ ଛାଡିବାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଛି। ଭୋଜନ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ଖାଲି ପ୍ଲେଟର ଚିତ୍ର ମତେ ହ୍ଵାଟ୍ସଆପରେ ପଠାଇବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ସେହି ଫଟୋଗୁଡ଼ିକ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ‘ନେସନ ବିଫୋର ସେଲ୍ଫ୍’ରେ ଅପଲୋଡ୍ ହେବ ଏବଂ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଦର୍ଶ ଭାବରେ ଉପସ୍ଥାପିତ କରାଯିବ |

photo-dainik jagaran

ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କର୍ଣ୍ଣେଲ ସିଂ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ୯୦ ଦିନ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେଇଛି କାରଣ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ତିନିମାସ ପାଇଁ ଜଣେ ଯଦି ଏହି ଅଭ୍ୟାସ କରେ, ତେବେ ସେହି ଆଚରଣରେ ବଦଳିଯାଇଥାଏ | ଆଉ ଏହି ଆଚରଣ ଫଳରେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟର କୌଣସି କ୍ଷତି ହେବ ନାହିଁ | ଏହା ମଧ୍ୟ ରାସନର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ହ୍ରାସ କରିବ | ଏହି ସମୟରେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଯଦି ବଜାରରେ କମ୍ ଭିଡ଼ ହୁଏ ତେବେ ଲକଡାଉନ୍ ସଫଳ ହୋଇପାରିବ | ଯେତେ ଶୀଘ୍ର କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହେଉଛି, ଆମକୁ ଏହି ଅଭିଯାନକୁ ଆହୁରି ଶୀଘ୍ର କରିବାକୁ ପଡିବ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଦେଶରେ ଏହି ସମୟରେ ଖାଦ୍ୟ ସଙ୍କଟ ଉପୁଜିବ ନାହିଁ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ସମ୍ବାଦ ଓ କନକ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ‘ସମ୍ବାଦ’ ଗ୍ରୁପର ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.