ଗାଁ ନାମ ବଦଳାଇ ରଖାଯିବ ‘ପେନସିଲ ଗାଁ’ କାହିଁକି ଜାଣନ୍ତୁ

ଶ୍ରୀନଗର: ପିଲାଦିନେ, ଆମେ ସମସ୍ତେ ନିଜ ହାତରେ ପେନ୍ସିଲ ଧରି ଲେଖିବା ଶିଖିଛେ | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏହି ପେନ୍ସିଲଗୁଡ଼ିକ ଦେଶରୁ କେଉଁଠାରୁ ଆସେ? ଏହି ପେନ୍ସିଲ ପାଇଁ କେଉଁ ରାଜ୍ୟରୁ କାଠ ଆସେ? ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ କାଶ୍ମୀରର ପୁଲୱାମା ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ଗ୍ରାମ ଅଛି, ଯାହା ପେନ୍ସିଲ୍ ଗ୍ରାମ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ଏହି ଗାଁର ନାମ ହେଉଛି ଉଖୁ | ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ପେନ୍ସିଲ୍ ସ୍ଲେଟ୍ ଏଠାରୁ ଆସିଥାଏ | ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଗ୍ରାମକୁ ପେନ୍ସିଲ୍ ଗାଁର ଟ୍ୟାଗ୍ ଦେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ଏହି ଗ୍ରାମ ପେନ୍ସିଲ ତିଆରି ପାଇଁ ପେନ୍ସିଲ ସ୍ଲେଟ(ପେନ୍ସିଲ ଢାଞ୍ଚା) ପଠାଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ପେନ୍ସିଲର ଢାଞ୍ଚା ନୁହେଁ ବରଂ ପେନ୍ସିଲ ତିଆରି ହୋଇ ସାରା ଦେଶକୁ ଯିବ | ଯଦିଓ ପେନ୍ସିଲ ଷୋଡଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଉଦ୍ଭାବନ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପେନ୍ସିଲ ୧୯୫୮ ମସିହାରୁ ଏହି ଗାଁରୁ ଦେବଦାରୁ ଗଛର କାଠ ପଠାଯାଉଛି । ଦେଶର ମାତ୍ର ୧୦ ପ୍ରତିଶତ କାଠ ପେନ୍ସିଲ ପାଇଁ କେରଳରୁ ଆସିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ବାକି ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଏଠାରୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଯାଇଥାଏ ।

ପୁଲୱାମା ଡେପୁଟି କମିଶନର ରାଘବ ଲେଙ୍ଗର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଗ୍ରାମରେ ପୁରା ପେନ୍ସିଲ ତିଆରି ହେବ। ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଉକୁ ଗ୍ରାମକୁ ପେନ୍ସିଲ୍ ଗାଁର ମାନ୍ୟତା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି। ପ୍ରସ୍ତାବଟି ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି | ଏହା ପରେ ଲୋକମାନେ ସବସିଡି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ସୁବିଧା ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.