୧୨୯ ବର୍ଷ ପରେ ମିଳିଲା ହଜି ଯାଇଥିବା ସାପ ପ୍ରଜାତିର ସନ୍ଧାନ

ଡେରାଡୁନ୍‌: ଆସାମରୁ ଏକ ବିରଳ ପ୍ରଜାତିର ସାପ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି। ଡେରାଡୁନସ୍ଥିତ ୱାଇଲ୍ଡ ଲାଇଫ୍‌ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ(ଡବ୍ଲୁଆଇଆଇ) ଉଦ୍ଧାର କରିଥିବା ଏହି ସାପଟିକୁ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ୧୨୯ ବର୍ଷ ତଳେ ଦେଖିବାକୁ ମିିଳିଥିଲା। ହେବିୟସ୍‌ ପିଆଲି ପ୍ରଜାତିର ଏହି ସାପଟିକୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୧୮୯୧ ମସିହାରେ ଆସାମରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।

ସେହି ପ୍ରଜାତି ସାପରୁ ଗୋଟାଏକୁ କୋଲକାତାର ଜୁଲୋଜିକାଲ୍‌ ସର୍ଭେ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ(ଜେଡ୍‌ଏସ୍‌ଆଇ)। ଅନ୍ୟଟିକୁୁ ଲଣ୍ଡନର ନେଚୁରାଲ୍ ହିଷ୍ଟ୍ରି ମ୍ୟୁଜିୟମ୍‌(ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ଏମ୍‌)ରେ ରଖା ଯାଇଥିଲା। ତାପରେ ଏହି ପ୍ରଜାତିର ସାପକୁ ଆଉ ଦେଖିବାକୁ ମିଳି ନଥିଲା।

୨୦୧୮ ମସିହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ସାପଟିକୁ ଆସାମ-ଅରୁଣାଚଳପ୍ରଦେଶ ସୀମାନ୍ତରୁ ୧୧୮ କିଲୋମିଟର ଦୂର ରିର୍ଜଭ ଜଙ୍ଗଲରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।

ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ଏହି ସାପଟି ପ୍ରାୟ ୬୦ରୁ ୭୦ ସେମି। ଏହା ଏକ ବିଷଧର ସାପ ନୁହେଁ ବୋଲି ସୂଚନା ରହିଛି। ଏହି ପ୍ରଜାତିର ଆହୁରି ସାପର ସନ୍ଧାନରେ ଅଭିଯାନ ଚାଲୁ ରହିଛି। ଏହି ସାପକୁ  ଲୋକେ ଆସାମ କିଲ୍‌ବ୍ୟାକ୍‌ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହୁଛନ୍ତି।

 

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ସମ୍ବାଦ ଓ କନକ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ‘ସମ୍ବାଦ’ ଗ୍ରୁପର ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.