୩୦୦ ଗ୍ରାମ ମସ୍ତିଷ୍କ ଥିବା ବାଘଙ୍କ ବାବଦରେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଏହି କଥା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଜି ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଘ୍ର ଦିବସ, ଯାହା ପ୍ରତିବର୍ଷ ୨୯ ଜୁଲାଇରେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଥିବା ବାଘ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଅବଶିଷ୍ଟ ଜାତିର ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ୨୦୧୦ ରେ ଋଷିଆର ସେଣ୍ଟ ପିଟର୍ସବର୍ଗରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଟାଇଗର ଦିବସ ପାଳନ ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା | ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଧାରୁ ଅଧିକ ବାଘ ଶାବକ ଦୁଇ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମରିଯାଆନ୍ତି। ବାଘର ଗୋଡ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ, ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ଶିକାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ବାଘର ଗୋଡରେ ଏତେ ଶକ୍ତି ଅଛି ଯେ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମଧ୍ୟ ଠିଆ ହୋଇପାରିବେ | ବାଘମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଜନ୍ମରୁଏକ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଖିପାରନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଦେଖିବାର ଶକ୍ତି ଜନ୍ମର ୭ ଦିନ ପରେ ହିଁ ଆସିଥାଏ | ବାଘ ପାଞ୍ଚ ମିଟର ଉଚ୍ଚତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡେଇଁପାରେ।

Image Courtesy of The Economic Times

ବାଘର ମସ୍ତିସ୍କ ୩୦୦ ଗ୍ରାମ ର ହୋଇଥିବାବେଳେ ସେମାନେ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସନ୍ତରଣକାରୀ | ବାଘମାନେ ୬ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଁରି ପାରନ୍ତି | ଟାଇଗରର ଦାନ୍ତ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖାସ ହୋଇଥାଏ | ଏକ ବାଘର ଗର୍ଜନ ରାତିରେ ୨ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୁଣାଯାଇପାରେ | ଭାରତ ବ୍ୟତୀତ ବାଂଲାଦେଶ, ଉତ୍ତର କୋରିଆ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏବଂ ମାଲେସିଆରେ ମଧ୍ୟ ଜାତୀୟ ପଶୁ ଭାବେ ବାଘ ହିଁ ରହିଛି |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.