ଏବେ କ୍ରିକେଟ ଆଉ ଖେଳ ନୁହେଁ ବେପାର ପାଲଟିଗଲାଣି: ଆଫ୍ରିଦି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ସାହିଦ ଆଫ୍ରିଦି ବର୍ତ୍ତମାନ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଏବଂ ଆମେରିକା ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୪ର ଆମ୍ବାସଡର ଭାବରେ ନଜର ଆସିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ, ସେ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସୀମିତ ଓଭର କ୍ରିକେଟ୍ ଏବଂ ବିଶେଷକରି ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି | ସେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (ଆଇପିଏଲ୍) ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ଲିଗ୍ ଚଳାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଆଖି ଖୋଲିଛି। ଆଫ୍ରିଦି ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ରିକେଟ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଖେଳ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏକ ବ୍ୟବସାୟରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି | ସାହିଦ ଆଫ୍ରିଦି କହିଛନ୍ତି, “ଦେଖନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟଙ୍କା ଆସିଛି, ଜିନିଷ ବଦଳି ଯାଇଛି। ପୂର୍ବରୁ କ୍ରିକେଟ୍ ଏକ ଖେଳ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଏକ ବ୍ୟବସାୟରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ବିଶ୍ୱର ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଲିଗ୍ ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି। କ୍ରିକେଟରେ ଟଙ୍କା ଅଛି, ସତ କହିବାକୁ ଗଲେ ଆଇପିଏଲ୍ ସମସ୍ତ ଲିଗ ଆୟୋଜକଙ୍କ ଆଖି ଖୋଲିଦେଇଛି। ”

ଆଫ୍ରିଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବରୁ କାଉଣ୍ଟି କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ଖେଳାଳିମାନଙ୍କୁ ୬ମାସର ଲମ୍ବା ସିଜିନ ଖେଳିବାକୁ ପଡୁଥିଲା । ଆଫ୍ରିଦିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲିଗରେ ଟଙ୍କା ଅଛି କାରଣ ବ୍ୟବସାୟିକ ସ୍ତରରେ ଜିନିଷ ବହୁତ ଅଗ୍ରଗତି କରିଛି | ସେଠାରେ ଟଙ୍କା ଅଛି ଏବଂ ଖେଳାଳିମାନେ ବହୁତ ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଜଣେ ଖେଳାଳି ତାଙ୍କ ଜାତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ଖେଳିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଦୁନିଆର ବିଭିନ୍ନ ଲିଗରେ ଖେଳି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ, ଯାହା ଆଫ୍ରିଦିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ଭଲ କଥା। ପାକିସ୍ତାନ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ସାହିଦ ଆଫ୍ରିଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶ ପାଇଁ ଖେଳିବା ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ଭଳି। ଦେଶ ପାଇଁ ଖେଳିବାରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ଆନନ୍ଦ ଅଛି | ଆଫ୍ରିଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ଖେଳାଳିମାନେ ନିଜ ଜାତୀୟ ଦଳରେ ସୁଯୋଗ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ, ଲିଗରେ ସୁଯୋଗ ପାଆନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଟଙ୍କା ଅଛି |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର