ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ ସ୍ଥଗିତ ପରେ ନିଜ ଦେଶକୁ କେମିତି ଫେରିବେ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳି, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ଦେଶରେ ରହିଛି କ’ଣ ନିୟମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଇପିଏଲ-୨୦୨୧ରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିବା କିଛି ଦଳର ଖେଳାଳି, ଅଧିକାରୀ ଓ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ବିସିସିଆଇ ଶେଷରେ ବାଧ୍ୟହୋଇ ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଟ୍ବେଣ୍ଟି-୨୦ ଲିଗ୍ ଆଇପିଏଲ୍‌କୁ ଅଧାରୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛି | ତେବେ ମ୍ୟାଚ ସ୍ଥଗିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିମାନେ କିଭଳି ନିଜ ଦେଶକୁ ଫେରିବେ ସେ ନେଇ ବିସିସିଆଇ ମୁଣ୍ଡରେ ଚିନ୍ତା ପଶିଛି । କାରଣ ୧୪ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ, ୧୦ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଏବଂ ୧୧ ଇଂଲଣ୍ଡ ଖେଳାଳି ଭାରତରେ ରହିଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ୧୧, ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ର ୯, ଆଫ୍‌ଗାନିସ୍ତାନର ୩ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶର ୨ ଖେଳାଳି ଆଇପିଏଲ୍‌ ଖେଳିବାକୁ ଆସିଥିଲେ |

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କହିଛି ଯେ ଭାରତରୁ ଆସନ୍ତା ୧୫ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଉପରେ ଲାଗିଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ କୋହଳ କରାଯିବ ନାହିଁ | କ୍ରିକେଟ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ମିଳିତ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମେ ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତରୁ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଆମେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସମ୍ମାନ ଦେଉଛୁ | ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ଚାର୍ଟାର୍ଡ ​​ବିମାନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ବିସିସିଆଇ ଯୋଜନା କରୁଛି। ଭାରତରେ କୋଭିଡ -୧୯ ର ମାମଲା ବଢୁଥିବା ଯୋଗୁଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଖେଳାଳିମାନେ ଘରକୁ ଫେରିବା ପୂର୍ବରୁ ମାଲଦ୍ୱୀପ କିମ୍ବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ରହିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ତେବେ ନଜର ପକାନ୍ତୁ କେଉଁ ଦେଶ ଯାତ୍ରା ବାବଦରେ କଣ ସବୁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଜାରି କରିଛନ୍ତି |
ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ: ମେ ୩ ରୁ ମେ ୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି। ଯେଉଁ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଏହି ନିଷେଧାଦେଶକୁ ଭାଙ୍ଗିବେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦେଶ ଦେଇ ଗୁପ୍ତରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ପହଞ୍ଚିବେ ସେମାନଙ୍କୁ ୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାରାଦଣ୍ଡ କିମ୍ବା ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜରିମାନା କରାଯାଇପାରେ।
ଇଂଲଣ୍ଡ: ବ୍ରିଟେନ ସରକାର କେବଳ ଏହାର ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଆସିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଅବଶ୍ୟ, ଇଂଲଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ୧୦ ଦିନ ପାଇଁ ଆଇସୋଲେସନରେ ରହିବାକୁ ପଡିବ | ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ବିମାନରେ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଖେଳାଳିମାନଙ୍କୁ ଦୁଇଥର କୋଭିଡ -୧୯ ଟେଷ୍ଟରେ ନେଗେଟିଭ ରିପୋର୍ଟ ଦେଖେଇବାକୁ ପଡିବ | ତେବେ ଇଂଲଣ୍ଡର ୧୧ ଜଣ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଆଠ ଜଣ ବୁଧବାର ଦିନ ଫେରିଯାଇଛନ୍ତି | ମୋର୍ଗାନ୍, ଡେଭିଡ ମାଲାନ ଏବଂ କ୍ରିସ ଜୋର୍ଡାନ ଆସନ୍ତା ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଛାଡିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।
ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ: ଏଠାରେ ସରକାର ଇଂଲଣ୍ଡ ଭଳି ନିୟମ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ବାସିନ୍ଦାମାନେ ଭାରତରୁ ଦେଶକୁ ଫେରିପାରିବେ। କିୱି ଖେଳାଳୀଙ୍କୁ ୧୪ ଦିନ ହୋମ ଆଇସୋଲେସନରେ ରହିବାକୁ ପଡିବ |
ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା: ଭାରତରୁ ଆସୁଥିବା ବିମାନ ଉପରେ ସରକାର କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଖେଳାଳିମାନେ ବିନା କଟକନାରେ ଘରକୁ ଫେରିପାରିବେ |
ବାଂଲାଦେଶ: ଭାରତରୁ କେହି ବିମାନରେ ବାଂଲାଦେଶ ଯାଇପାରିବେ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ରାସ୍ତାରେ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ । ଯିଏ ଭାରତରୁ ବାଂଲାଦେଶରେ ପହଞ୍ଚିବ ତାଙ୍କୁ ୧୪ ଦିନ ପାଇଁ ଆଇସୋଲେସନରେ ରହିବାକୁ ପଡିବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର