କମିନ୍ସଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ଏମାନଙ୍କ ନାମରେ ଅଛି ଟି-୨୦ରେ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ ଉଇକେଟ ନେବାର ରେକର୍ଡ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗତ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୪ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଡକ୍ୱର୍ଥ-ଲୁଇସ ନିୟମ ଦ୍ୱାରା ସୁପର ୮ ମ୍ୟାଚରେ ବାଂଲାଦେଶକୁ ୨୮ ରନରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା । ଏହି ବିଶ୍ୱକପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପ୍ୟାଟ୍ କମିନ୍ସ ପଡ଼ିଆକୁ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ସେ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ ନେଇ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଓଭରରେ କମିନ୍ସ ଏହି ୩ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ ନେଇଥିବା ସେ ପ୍ରଥମ ବୋଲର ନୁହଁନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଖେଳାଳିମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଯେଉଁମାନେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ୱକପରେ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ ନେଇଛନ୍ତି |

ବ୍ରେଟ୍ ଲି: ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଇତିହାସରେ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ ନେଇଥିବା ବ୍ରେଟ୍ ଲି ପ୍ରଥମ ବୋଲର ଥିଲେ। ୨୦୦୭ ବିଶ୍ୱକପରେ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚରେ ସେ କ୍ରମାଗତ ୩ ଜଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କୁ ଆଉଟ କରିଥିଲେ।

୨୦୨୧ ବିଶ୍ୱକପରେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚରେ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡର କାର୍ଟିସ୍ କ୍ୟାମ୍ପର୍ କ୍ରମାଗତ ତିନିଟି ନୁହେଁ ବରଂ ଚାରି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ସେ କଲିନ୍ ଆକ୍କର୍ମନ୍, ରିଆନ୍ ଦଶ ଡଏଚ୍, ସ୍କଟ୍ ଏଡୱାର୍ଡସ୍ ଏବଂ ଶେଷରେ ରୋଲୋଫ୍ ଭାନ୍ ଡେର୍ ମେରୱେଙ୍କୁ ଆଉଟ କରିଥିଲେ। ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଏକମାତ୍ର ବୋଲର ଯିଏକି ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ଇତିହାସରେ କ୍ରମାଗତ ୪ ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। ୨୦୨୧ ବିଶ୍ୱକପରେ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ ନେଇ ୱାନିନ୍ଦୁ ହାସରାଙ୍ଗା ଦ୍ୱିତୀୟ ବୋଲର ହୋଇ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଏଡେନ ମାର୍କ୍ରାମ, ଟେମ୍ବା ବାଭୁମା ଏବଂ ଡୱେନ ପ୍ରିଟୋରିୟସଙ୍କୁ କ୍ରମାଗତ ତିନିଟି ବଲରେ ପାଭିଲିୟନକୁ ପଠାଇଥିଲେ। ହାସାରଙ୍ଗାଙ୍କ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ ସତ୍ତ୍ୱେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ମ୍ୟାଚକୁ ୪ ୱିକେଟରେ ହାରିଯାଇଥିଲା | କାଗିସୋ ରାବାଡା – କାଗିସୋ ରାବାଡା ୨୦୨୧ ବିଶ୍ୱକପର ତୃତୀୟ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ ନେଇଥିଲେ | ସେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିଲେ। ୟୁଏଇର ଲେଗ ସ୍ପିନର କାର୍ତ୍ତିକ ମେୟାପ୍ପାନ ୨୦୨୨ ବିଶ୍ୱକପରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚରେ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ ନେଇଥିଲେ। ଏହି ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ ସତ୍ତ୍ୱେ ସେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ୭୯ ରନରେ ଜିତିବାରେ ରୋକି ପାରି ନଥିଲେ। ୨୦୨୪ ପୂର୍ବରୁ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ଏକମାତ୍ର ଦଳ ଥିଲା ଯାହାର ଦୁଇ ଖେଳାଳି ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ ନେଇଥିଲେ। ଜୋଶୁଆ ଲିଟିଲ୍ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ପାଇଁ ଏହି କୀର୍ତ୍ତିମାନ କରିଥିଲେ | ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ସେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର କେନ୍ ୱିଲିୟମସନ, ଜେମ୍ସ ନେଶାମ ଏବଂ ମିଚେଲ ସାଣ୍ଟନର୍ଙ୍କୁ ଆଉଟ କରି ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ କରିଥିଲେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର