ଇଡେନ ଗାର୍ଡେନରେ ଏତିକି ରନ କଲେ ସଚିନଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଦେବେ କୋହଲି

କୋଲକାତା: ଭାରତ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଦିନିକିଆ ସିରିଜର ଦ୍ୱିତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଗୁରୁବାର କୋଲକାତାର ଇଡେନ୍ ଗାର୍ଡେନ୍ସରେ ଖେଳାଯିବ। ତିନିଟି ଦିନିକିଆ ସିରିଜରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୧-୦ରେ ଆଗୁଆ ରହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ସିରିଜ୍ କବଜା କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପଡ଼ିଆରେ ପ୍ରବେଶ କରିବ | ତେବେ ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ୧୧୩ ରନର ସ୍କୋର କରିଥିଲେ ବିରାଟ କୋହଲି। କୋହଲି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ୮୮ଟି ବଲରେ ୧୧୩ ରନର ଇନିଂସ ଖେଳିଥିବାରୁ ଭାରତ ୭ ୱିକେଟ ହରାଇ ୩୭୩ ରନ ଭଳି ଏକ ବଡ଼ ସ୍କୋର କରିଥିଲା। ତେବେ ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ | କୋହଲିଙ୍କୁ ୧୭୧ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାକୁ ପଡିବ। କୋଲକାତାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ମ୍ୟାଚ୍ ରୋମାଞ୍ଚକର ହୋଇପାରେ। ଏଥିରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସିରିଜ୍ ଜିତିବାକୁ ଚାହୁଁଛି |

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଦଳ ବିଜୟ ସହ ସିରିଜକୁ ଫେରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ। ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ବିରାଟ ସଚିନଙ୍କ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ପାରିବେ। ବାସ୍ତବରେ, ଇଡେନ୍ ଗାର୍ଡେନ୍ସରେ ସର୍ବାଧିକ ଦିନିକିଆ ରନ୍ କରିବାର ରେକର୍ଡ ସଚିନଙ୍କ ନାମରେ ରହିଛି | ସେ ଏହି ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ୧୨ଟି ଦିନିକିଆ ଖେଳି ୪୯୬ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି | ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କୋହଲି ତାଙ୍କଠାରୁ ବହୁତ ଦୂରରେ ଅଛନ୍ତି। ଯଦି ସେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ୧୭୧ ରନ୍ ସ୍କୋର କରନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଏହି ରେକର୍ଡକୁ ତାଙ୍କ ନାମରେ କରିବେ | ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କୋହଲି ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ସେ ୬ଟି ଇନିଂସରେ ୩୨୬ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ୩୩୨ ରନ୍ ସହ ମହମ୍ମଦ ଅଜହରୁଦ୍ଦିନ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ରୋହିତ ଶର୍ମା ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ସେ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚରେ ୨୭୧ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି।

କୋଲକାତାର ଇଡେନ୍ ଗାର୍ଡେନ୍ସରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିବା ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ –
୪୯୬ ରନ୍ – ସଚିନ୍ ତେନ୍ଦୁଲକର (ଭାରତ)
୩୩୨ ରନ୍ – ମହମ୍ମଦ ଅଜହରୁଦ୍ଦିନ (ଭାରତ)
୩୨୬ ରନ୍ – ବିରାଟ କୋହଲି (ଭାରତ)
୩୦୬ ରନ୍ – ଅରବିନ୍ଦ ଦେ ସିଲଭା (ଶ୍ରୀଲଙ୍କା)
୨୭୧ ରନ୍ – ରୋହିତ ଶର୍ମା (ଭାରତ)

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର