କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସରେ ଭାରତର ବଢୁଛି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ସଂଖ୍ୟା

ଆଜି ୪ଟି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଲେ ୪ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି

ବର୍ମିଂହାମ: ଚଳିତ ରାଜ୍ୟ‌ଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ାର ଦଶମ ଦିନରେ ନିକହତ ଜରିନ ଭାରତ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି | ମହିଳା ବକ୍ସିଂର ହାଲୁକା ଫ୍ଲାଏ ବର୍ଗ ଫାଇନାଲରେ ସେ ଉତ୍ତର ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡର କାର୍ଲୀ ମ୍ୟାକନାଉଲଙ୍କୁ ୫-୦ ରେ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି | କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଏହା ହେଉଛି ୪୮ତମ ପଦକ | ବକ୍ସିଂରେ ଏହା ହେଉଛି ତୃତୀୟ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ | ନିକହତ୍ ପ୍ରଥମ ରାଉଣ୍ଡରୁ ଦମଦାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିବାବେଳେ ଏହାକୁ ଶେଷ ରାଉଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଜାୟ ରଖିଥିଲେ | ସେ ଏହି ମ୍ୟାଚକୁ ୫-୦ରେ ଜିତି ଏକ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଏହା ନିକହତଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପଦକ | ନିକହତଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ଦିନ ବକ୍ସିଂରେ ଆଉ ଦୁଇଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ମିଳିଥିଲା। ମହିଳା ବର୍ଗରେ ନିତୁ ଏବଂ ପୁରୁଷ ବର୍ଗରେ ଅମିତ ପଙ୍ଗଲ ଦେଶ ପାଇଁ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଜିତିଥିଲେ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସ ୨୦୨୨ରେ ଭାରତ ୧୭ ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛି। ପଦକ ତାଲିକାରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଭାରତ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ସହିତ ୧୨ଟି ରୌପ୍ୟ ଏବଂ ୧୯ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଛି | ନିକହତ ଜରିନଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ଟେବୁଲ ଟେନିସରେ ଶରଥ ଏବଂ ସାଥିଆନ୍ ଯୋଡି ଇଂଲଣ୍ଡର ପଲ୍ ଡ୍ରିଙ୍କଲ୍ ଏବଂ ଲିଆମ୍ ପିଚଫୋର୍ଡଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥିରେ ଭାରତୀୟ ଯୋଡିଙ୍କୁ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଲା ଏବଂ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ସହିତ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବାକୁ ପଡିଛି | ସେହିପରି ଭାରତର ଅଭିଜ୍ଞ ମହିଳା ଜାଭେଲିନ୍ ଥ୍ରୋର୍ ଅନୁ ରାନୀ ଆଜି କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସରେ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି।

ଟ୍ରିପଲ ଜମ୍ପରେ ଭାରତର ଆଲଡୋସ ପଲ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିବାବେଳେ ସମାନ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଭାରତର ଅବଦୁଲା ରୌପ୍ୟ ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଖେଳ ବ୍ୟତୀତ ପିଭି ସିନ୍ଧୁ ଆଜି ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ମହିଳା ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ମ୍ୟାଚରେ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ପିଭି ସିନ୍ଧୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକଠାରୁ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ପାଦ ଦୂରରେ ଅଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଖେଳାଳି ଲକ୍ଷ୍ୟ ସେନ ପୁରୁଷ ସିଙ୍ଗଲ୍ସର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ସେ ସେମିଫାଇନାଲରେ ସିଙ୍ଗାପୁର ସଟଲରଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ। ପୁରୁଷ ୧୦୦୦୦ ମିଟର ରେସ୍ ୱାକରେ ଭାରତର ସନ୍ଦୀପ କୁମାର ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର