ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପ: କ୍ରିକେଟପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ଚମକାଇଦେଲେଣି ଆମେରିକା ଓ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଏଥର ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ମୋଟ ୨୦ଟି ଦଳ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି | ତେବେ ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଦଳ ହିଁ ଟ୍ରଫି ଜିତିବ | ତେବେ ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସର ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଅନେକ ରୋମାଞ୍ଚକର ମ୍ୟାଚ୍ ହୋଇଛି | ସୁପର -୮ରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୨୧ ରନରେ ପରାସ୍ତ କରି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ ଯେ ଏହି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଏମିତି ଫଳାଫଳ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏମିତି ୩ଟି ମ୍ୟାଚ ବାବଦରେ କହିବୁ, ଯାହାକୁ ନେଇ ସବୁଠି ଆଲୋଚନା ଜୋର ଧରିଛି | ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୪ର ରୋମାଞ୍ଚକର ମ୍ୟାଚ ସେଦିନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଯେଉଁଦିନ ଆମେରିକା ପୂର୍ବତନ ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିୟନ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା | ପ୍ରଥମେ ଖେଳୁଥିବା ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ପାକିସ୍ତାନ ୧୫୯ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲା, ଅନ୍ୟପଟେ ଟାର୍ଗେଟକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ୨୦ ଓଭରରେ ସମାନ ସଂଖ୍ୟକ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା | ଫଳାଫଳ ପାଇଁ ସୁପର ଓଭର ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ପାକିସ୍ତାନ ଦଳ ୫ ରନରେ ହାରି ଯାଇଥିଲା। ଏହି ଲଜ୍ଜାଜନକ ପରାଜୟ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସୁପର- ୮କୁ ଯିବାରୁ ବଞ୍ଚିତ କରିଥିଲା। ଜୁନ୍ ୭ରେ, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୪ ରେ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳୁଥିଲା |

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଭଲ ଫର୍ମରେ ଥିଲା, ତେଣୁ ପ୍ରଥମେ ଖେଳିବା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ସ୍କୋରବୋର୍ଡରେ ୧୫୯ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ | ଯେତେବେଳେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଟାର୍ଗେଟକୁ ପିଛା କରିଥିଲା, ଦଳ ୫୦ ରନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଅଧାରୁ ଅଧା ଉଇକେଟ ହରାଇବସିଥିଲା | କିୱି ଦଳ ମାତ୍ର ୭୫ ରନରେ ଅଲଆଉଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଓ ୮୪ ରନ୍ ଭଳି ବିଶାଳ ବ୍ୟବଧାନରେ ମ୍ୟାଚ୍ ହାରିଥିଲା। ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ସେହି ବଡ ଦଳ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଥିଲା ଯାହା ସୁପର -୮ କୁ ଯାଇପାରିନଥିଲା | ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଶିକାର କରିଛି। ସୁପର -୮ର ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମ୍ୟାଚରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଦଳ ପ୍ରଥମେ ଖେଳି ୧୪୮ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା ​​| ଏକ ସମ୍ମାନଜନକ ସ୍କୋର କରିବା ପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଦଳର ଦ୍ରୁତ ବୋଲରମାନେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ନବୀନ ଉଲ ହକ ଏବଂ ଗୁଲବଦିନ୍ ନାଏବ ୭ ଜଣ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ଆଉଟ କରିଥିଲେ। ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏହି ମ୍ୟାଚକୁ ୨୧ ରନରେ ଜିତିଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର