୧୧ରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ, ବଢିବ ବର୍ଷା

ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ୬ ତାରିଖରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ହୋଇଥିବା ଲଘୁଚାପ କାରଣରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଭଲ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ଆସନ୍ତା ୧୧ ତାରିଖରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ କ୍ଷେତ୍ର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଆହୁରି ଘନୀଭୂତ ହେବ ବୋଲି ଭୁବନେଶ୍ବରସ୍ଥିତ ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ଓଡ଼ିଶା ସମେତ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ଭଲ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ଓ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଓଡ଼ିଶା ସମେତ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ମରୁଡ଼ି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି । ଅଗଷ୍ଟ ଶେଷସୁଦ୍ଧା ବର୍ଷା ନିଅଣ୍ଟ ପରିମାଣ ୨୪ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ  ଚଳିତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ଭଲ ବର୍ଷା କାରଣରୁ ବର୍ଷା ନିଅଣ୍ଟ ପରିମାଣ କମିବାର ଆଶା ଦେଖାଦେଇଛି ।

 

ଗତ ୬ ତାରିଖରେ ହୋଇଥିବା ଲଘୁଚାପ କାରଣରୁ ପୂର୍ବ ଓ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ଭଲ ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ଏପରିକି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଓ ଗୁଜୁରାଟରେ ବି ଭଲ ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ଫଳରେ ବର୍ଷା ନିଅଣ୍ଟ ପରିମାଣ ୮ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସିଆସିଛି । ଆଗକୁ ୧୧ ତାରିଖରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ଆଗକୁ ବର୍ଷା ପରିମାଣ ଆହୁରି ବଢିବ, ଫଳରେ ନିଅଣ୍ଟ ପରିମାଣ ଆହୁରି କମିବା ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର