ପୋଷ୍ଟାଲ ପରୀକ୍ଷାରେ ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ନେଇ ରାଜ୍ୟର ୬୭ ସ୍ଥାନରେ ସିବିଆଇ ଚଢ଼ାଉ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ସିବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ବଡ ଧରଣର ଚଢ଼ାଉ ଜାରି ରହିଛି । ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକ ସେବକ ପରୀକ୍ଷାରେ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ ଜାଲ୍‌ ନେଇ ଏହି ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଉଛି। ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ୬୭ ସ୍ଥାନରେ ସିବିଆଇ ଚଢ଼ାଉ କରୁଛି।

କଳାହାଣ୍ଡି, ନୂଆପଡା, ରାୟଗଡା, ବାଲେଶ୍ୱର, ନବରଙ୍ଗପୁର, କନ୍ଧମାଳ, କେନ୍ଦୁଝର, ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଓ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଚଢ଼ାଉ ଜାରି ରହିଛି। ଚଢ଼ାଉରେ ସିବିଆଇର ୨୦୪ରୁ ଅଧିକ ଅଫିସର ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି।  ସେଥିମଧ୍ୟରେ ସିବିଆଇର ୧୨୨ ଜଣ ଅଫିସର ଏବଂ ବିଭାଗର ୮୨ ଅଫିସର ଅଛନ୍ତି। ୬୩ ଜଣ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଡାଇରେକ୍ଟୋରେଟ ଅଫ୍ ପୋଷ୍ଟାଲ୍ ସର୍ଭିସ୍ ଭୁବନେଶ୍ବରଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଆଧାରରେ ଏହି ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଉଛି।  ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୧,୩୮୨ ପଦବୀ ପାଇଁ ୨୭ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୩ରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସଂସ୍ଥାର ଏକ ସରକାରୀ ପ୍ରକାଶନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ନକଲି ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଦାୟୀ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ସଂଗଠିତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ସର୍ଚ୍ଚ ଟିମ୍ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି।

ଆଇପିସିର ଧାରା ୫୧୧ ସହିତ ୧୨୦-ବି, ୪୨୦, ୪୬୮, ଏବଂ ୪୭୧ ଅନୁଯାୟୀ ସିବିଆଇ ଏକ ମାମଲା ୨୦୨୩ ମେ’ ୯ରେ ରୁଜୁ କରିଥିଲା। ଦୁର୍ନୀତି ନିବାରଣ ଆଇନ, ୧୯୮୮ ର ଧାରା ୭ (କ) (୨୦୧୮ ରେ ସଂଶୋଧିତ) ଡାକ ବିଭାଗର ଅଜ୍ଞାତ ଅଧିକାରୀ ତଥା ଅଜ୍ଞାତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମେତ ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକ ସେବା ପରୀକ୍ଷା, ୨୦୨୩, ଓଡିଶା ସର୍କଲର ୬୩ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଡାକ ବିଭାଗର ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ଏହି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା।

ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକ ସେବା (ଜିଡିଏସ୍)ର ୧,୩୮୨ପଦବୀ ପାଇଁ ଏହି ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟା କରାଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ୨୭ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୩ରେ ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ସର୍ବନିମ୍ନ ଯୋଗ୍ୟତା ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷାରେ ପାରଦର୍ଶୀତା ସହିତ କୌଣସି ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ବୋର୍ଡରୁ ଦଶମ ପାସ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା। ପ୍ରଣାଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଆବେଦନକାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଏବଂ ମାର୍କ ସିଟ୍ ଏକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସର୍ଭରରେ ଅପଲୋଡ୍ କରିଥିଲେ। ଦଶମ ପରୀକ୍ଷାରେ ରଖିଥିବା ନମ୍ବର ଉପରେ ଆଧାର କରି ଚୟନ ହୋଇଥିଲା । ମନୋନୀତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଏସଏମଏସ ଏବଂ ଇମେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ପୂର୍ବରୁ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଯାଞ୍ଚକାରୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା।

ଯାଞ୍ଚ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମୟରେ ଓଡିଶା ଡାକ ସର୍କଲରୁ ଜଣାପଡିଥିଲା ଯେ, ବାଲେଶ୍ବର, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, କଳାହାଣ୍ଡି, ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମପୁର ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଡାକ ବିଭାଗର ୬୩ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜାଲ୍ ୧୦ ପାସ୍ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରମାଣପତ୍ରଗୁଡିକ ହାଇସ୍କୁଲ ଏବଂ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ, ଆହ୍ଲାବାଦ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବୋର୍ଡ, କୋଲକାତା, ଝାଡଖଣ୍ଡ ଏକାଡେମିକ୍ ପରିଷଦ, ରାଞ୍ଚି ଆଦି ଦ୍ବାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ଏହି ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ତିଆରି ଏବଂ ଯୋଗାଣରେ ଏକ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ରାକେଟ୍ ଜଡିତ ଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର