ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆଧାରିତ ଅପରାଧର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆଧୁନିକ ପୁଲିସିଂ ସିଷ୍ଟମ ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ସରକାର ପ୍ରତିବଦ୍ଧ: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ରାଜ୍ୟରେ ୧୪ଟି ସାଇବର ଥାନା ଉଦଘାଟିତ, ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସରେ ଉଦଘାଟନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଜି ୧୪ଟି ସାଇବରକ୍ରାଇମ୍‌ ଓ ୩ଟି ଅପ୍‌ଗ୍ରେଡ୍‌ ପୁଲିସ ଥାନା ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପୁଲିସ ଥାନା ଗୁଡ଼ିକ ରାଜ୍ୟରେ ସାଇବର ଅପରାଧ ତଥା ଅର୍ଥନୈତିକ ଅପରାଧର ଯାଞ୍ଚ କରିବ। ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଯୋଗଦେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆଧାରିତ ଅପରାଧର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାର ଲୋକଙ୍କୁ ଆଧୁନିକ ପୁଲିସିଂ ସିଷ୍ଟମ ସହିତ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ପୁଲିସ୍‌ ଫୋର୍ସ ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ତାଙ୍କ ସରକାର ପ୍ରତିବଦ୍ଧ।

ଦିନକୁ ଦିନ ସାଇବର ଅପରାଧ ସମାଜରେ ଏକ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଅପରାଧ ଭାବରେ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି। ଅଧିକ ଚିନ୍ତାଜନକ କାରଣ ହେଉଛି ଏହା ଅଜ୍ଞାତ ଅଟେ ଏବଂ ପ୍ରାଧିକରଣ ସୀମା ଦ୍ୱାରା ସୀମିତ ନୁହେଁ। ଯେହେତୁ ସୂଚନା ଉତ୍ସ ବିଦେଶୀ ଦେଶରେ ବିଦ୍ୟମାନ ସର୍ଭରରେ ସର୍ବଦା ଆଧାରିତ, ଅପରାଧୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପ୍ରମାଣ ସଂଗ୍ରହ ପ୍ରକୃତରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହୋଇଯାଏ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଥାନା ଗୁଡ଼ିକରେ ପୁରୁଷ ପୁଲିସ ଏବଂ ବୈଷୟିକ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

୩ ଟି ଅପଗ୍ରେଡ୍‌ ପୁଲିସ୍‌ ଥାନା ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ଇନଫୋ ଭ୍ୟାଲି ସ୍ପେଶାଲ ଇକୋନୋମିକ୍‌ ଜୋନ୍‌ରେ ପ୍ରଥମ ଅପଗ୍ରେଡ୍‌ ପୁଲିସ୍‌ ଥାନା ଖୋଲା ଯାଇଥିବାବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟଟି କଟକ ସହରାଞ୍ଚଳ ପୁଲିସ୍‌ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବୟାଳିସ ମୌଜା ଠାରେ ଏବଂ ତୃତୀୟଟି ଭୁବନେଶ୍ୱର ସହରାଞ୍ଚଳ ପୁଲିସ୍‌ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାହଳ ଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ।

ନୂତନ ପୁଲିସ ଥାନାରେ ସାଇବର ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ଅପରାଧ ରହିପାରିବ ବୋଲି ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କର ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି। ଡିଜିପ ଅଭୟ ସ୍ୱାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଆଇଜି ଅପରେସନ୍‌ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ସମାରୋହରେ ୫ଟି ସଚିବ ଭିକେ ପାଣ୍ଡିଆନ୍‌, ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର