ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରୟୋଗ କଲେ ନୂଆ କୌଶଳ: ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଲୋକେସନ୍ ଟ୍ରାକିଂରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛନ୍ତି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଫେରନ୍ତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡିଶାକୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଫେରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କୋଭିଡ-୧୯ ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଥିବାରୁ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟରୁ ଫେରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରରେ ଏଭଳି ଲୋକଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ନ୍ୟସ୍ତ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଲୋକେସନ ଟ୍ରାକିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଆସିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରୁଛନ୍ତି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ପରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଫେରିଥିବା ୨୯୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଫୋନ୍ ଲୋକେସନ ମାଧ୍ୟମରେ ଟ୍ରାକ କରାଯାଇଛି | ୨୯୦୦ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟର ୩୦ଟି ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରୁ ୨୯ଟି ଜିଲ୍ଲାର ଲୋକ ରହିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି |

ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନ (ଏନ୍ଏଚ୍ଏମ୍) ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକା ଶାଲିନୀ ପଣ୍ଡିତ ସବୁ ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରଶାସନକୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଫେରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଘରୋଇ ସଙ୍ଗରୋଧରେ ରଖିବାକୁ କହିଥିଲେ। ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ନମୁନା ପଠାଇବାକୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି।

sambadenglish

“ଆମେ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ମୋଟ ୪୩ଜଣ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଫେରନ୍ତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୧ଜଣଙ୍କୁ ଟ୍ରାକ କରିଛୁ। ସେମାନଙ୍କ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଗତ ରାତିରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଆରଏମଆରସିକୁ ପଠାଇଛୁ | ଟ୍ରାକିଂର ଏହି ପଦ୍ଧତି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ଶୃଙ୍ଖଳା ଭାଙ୍ଗିବାରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି କୋରାପୁଟର ମୁଖ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ (ସିଡିଏମଓ) ମକରନ୍ଦ ବେଉରା କହିଛନ୍ତି।

ଟ୍ରାକିଂ ତାଲିକା ଅନୁଯାୟୀ, ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲାକୁ ସର୍ବାଧିକ ୭୭୨ଲୋକ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଫେରିଥିବା ବେଳେ ଯାଜପୁରକୁ ୩୨୯ ଏବଂ ଭଦ୍ରକକୁ ୨୪୨ଜଣ ଲୋକ ଫେରିଛନ୍ତି। କେବଳ ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଜଣେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଫେରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି | ତେବେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଯାତ୍ରା ଇତିହାସ ଥିବା ମୋଟ ୩୩ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ-୧୯ ଦ୍ୱାରା ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଯାଜପୁର, ଭଦ୍ରକ ଏବଂ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲାର ବାସିନ୍ଦା ଅଟନ୍ତି |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.