ପିଆରଏମରେ ଡାଏଲିସିସ ପଜିଟିଭ୍ ମେସିନ ସ୍ଥାପନ ଦାବି

ରାଜସ୍ୱ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାର୍ଣ୍ଡି’ଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା

ବାରିପଦା : ମଧୁମେହ ରୋଗରେ ପିଡ଼ୀତ ହୋଇ ବହୁ ଲୋକ ଡାଏଲିସିସ କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ଏକ ନିରନ୍ତର ପ୍ରକ୍ରିୟା ହୋଇଥିବାରୁ ରୋଗୀମାନେ ନିୟମିତଭାବେ ଏହା କରୁଛନ୍ତି। ପିଆରଏମ ମେଡିକାଲ କଲେଜ୍ ଏଣ୍ଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲ କିମ୍ବା ବାରିପଦା ମୁଖ୍ୟଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଏହି ଡାଏଲିସିସ୍ ପଜିଟିଭ ମେସିନ ନ ଥିବାରୁ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଡାଏଲିସିସ କରିବାକୁ ପଡୁଛି। ଯାହାକି ବ୍ୟୟବହୁଳ । ତେଣୁ ଡାଏଲିସିସ କରୁଥିବା ଗରିବ ବା ମଧ୍ୟବିତ ପରିବାରର ରୋଗୀମାନେ ବହୁ ଦିନ ଧରି ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଡାଏଲିସିସ କରିବା ପାଇଁ ସକ୍ଷମ ନୁହନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଏହି ଡାଏଲିସିସ ପଜିଟିଭ୍ ମେସିନ ଥିବା ବେଳେ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ କିମ୍ବା ପିଆରଏମ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ଏହା ନଥିବାରୁ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ରୋଗୀ । ତେଣୁ ଏନେଇ ଶିକ୍ଷାବିତ ପ୍ରଦୀପ ନାୟକ, ବିଜେଡି ନେତା ବାଂଛାନିଧି ଦାସ, ଚାନ୍ଦୁଆ ବ୍ଲକର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶୁଭ୍ରାଂଶୁ ଶେଖର ଦେଓବାବୁ ଆଜି ରାଜସ୍ୱ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାର୍ଣ୍ଡି’ଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ମାର୍ଣ୍ଡି ପୂର୍ବରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଏ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇଥିବା ଏବଂ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ପୁନଶ୍ଚ ଏନେଇ ଆଲୋଚନା କରିବେ ବୋଲି ଆଶ୍ବାସନା ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ପିଆରଏମ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ତୁରନ୍ତ ଏବାବଦରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରି ଏହି ମେସିନ୍ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଦାବି ହୋଇଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.